Ferie på fire poter

16-03-2014 09:15, af Tine Luther
De fleste hundeejere kender dilemmaet ”hvad gør vi med hunden, mens vi er på ferie?” Svaret er enkelt – lej et sommerhus og tag den med!

Sommerhusferie er ferie for hele familien – også for hunden. Det er ferie som i ”de gode gamle dage”, men med alle nutidens bekvemmeligheder. Det er i høj grad også ”bestem selv ferie” med frihed til at gøre nøjagtig, hvad man har lyst til – præcis når man har lyst. I et sommerhus er der lys, luft og plads til at røre sig både ude og inde. Derfor er et sommerhus den perfekte ramme for en familieferie med hund. Hunde er gratis Hos NOVASOL og dansommer kan I vælge mellem 33.000 sommerhuse og ferieboliger i 27 lande. I mange af husene er hunde velkomne – og de koster ikke ekstra. Man må medbringe op til to hunde gratis, og har man flere, undersøger NOVASOL-dansommer gerne hos sommerhusejeren, om der kan gives dispensation. På alle NOVASOL-dansommers lokalkontorer i Danmark, er der desuden et ”doggiespot”, så der bliver virkelig tænkt hundevenlige tanker. Sommerhusene er også et særdeles velegnet overnatningsalternativ i forbindelse med udstillinger. Rabat til DKK–medlemmer Som medlem af Dansk Kennel Klub får I 8 % rabat på leje af sommerhuse hos både NOVASOL og dansommer. Husk at oplyse, at I er medlemmer af Dansk Kennel Klub i bookingøjeblikket. SE MERE VIA LINKS UNDER BILLEDERNE TIL HØJRE

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag. 

Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.