Endnu en svensk vinder

19-06-2021 18:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ligesom fredag var det en hund med adresse i Sverige, der tog Best in Show lørdag i Vejen

Copyright Ridehesten.com
Den smukke greyhound blev en fortjent vinder. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den er kendt for at løbe hurtigt, men lørdag skulle den bare løbe op til podiets førsteplads, da den svenske greyhound Sobers Aventinus Karkati tog sejren i BIS-finalen. 

Den fem år gamle hund er ejet af italieneren Roberto Posa, der i dag bor i Sverige. 

– Jeg er rigtig glad for at have vundet her i Vejen. Det bekræfter mig i, at min smag i hunde er korrekt, siger han og griner. 

Roberto Posa har både ejet den vindende hunds farmor og far, og med sejren i dag er alle otte hvalpe fra det nu fem år gamle kuld indehavere af en BIS-titel.

Udstillingens andenvinder blev ligeledes svensk. Det blev nemlig den sorte mops Zuma's Lips N Hips ejet af Susanne Andersson.

Tredjevinder blev Cannon Bear's If I Ask You, der er en dansk newfoundlænder ejet af Dennis Hessner og Vivian Brudlykke. 

Fjerdevinder blev den irske setter, Dragonfire's Do It Easy In The Dark, der minsandten også er fra Sverige, hvor den er ejet af Hanna Olander.

Copyright Ridehesten.com
Roberto var en glad vinder. Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Læs også

Dansk sejr i Roskilde

21-09-2025 22:00, af Karina Green Damsgaard

Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér

Første dag på Roskilde-udstillingen

20-09-2025 20:20, af Karina Green Damsgaard

Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag

Snuder, glimmerrosetter og efterårsgyldne farver

18-09-2025 14:00, af Line Pedersen, DKK

Oplev Europas smukkeste hunde på Roskilde Dyrskueplads

Hundehår er tykkere end vand

19-06-2021 13:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En stor familie. Sådan kan sammenholdet i tre telte ved Ring 25 bedst beskrives

En sjælden race: Burgos pointer

19-06-2021 11:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Også i Vejen har vi fundet frem til en race, man ikke ser så tit i Danmark. Faktisk er Echo fra det første kuld i Danmark, selvom burgos pointer er en gammel spansk race

Josefine tog juniorhandlingen fredag

17-06-2022 14:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter endnu en flot juniorhandlerkonkurrence kunne Josefine Jasmin Ephard Lindschouw glæde sig over en endnu en sejr i konkurrencen

Så er der billeder fra Vejen

24-06-2021 09:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Var du i Vejen i weekenden, så har vores fotografer måske fanget dig. Se billederne her

Jeres billeder fra Vejen

20-06-2022 08:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sikke en dejlig weekend vi havde i Vejen. Hvordan så det ud hos jer

TV-indslag fra DKK's udstilling i Vejen

29-07-2011 12:18, af Signe Wiese
TV Syd var forbi årets store hundeudstilling i Vejen - se indslaget her

Jubiiiii vi er i gang igen

18-06-2021 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Klokken 9.30 begyndte de første bedømmelser i Vejen. 15 måneders pause er nu ovre, og hvor er det dejligt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fællesudstilling samler de danske nationalracer i Strøby

17-09-2025 07:00, af Redaktionen

En festlig dag venter, når alle seks danske nationalracer mødes til årets store fællesudstilling.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Første dag på Roskilde-udstillingen

20-09-2025 20:20, af Karina Green Damsgaard

Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag

Dansk sejr i Roskilde

21-09-2025 22:00, af Karina Green Damsgaard

Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér

Fra panik til lettelse ved DM i schweissspor

16-09-2025 07:00, af Redaktionen
Jagt|

Sophia van Binsbergen og hendes labrador retriever Deus deltog i Dansk Kennel Klubs DM i schweissspor i de krævende og vildtrige skove omkring Gisselfeld Kloster. Det blev en dramatisk prøve med tidspres, afledninger og indre uro, men også en oplevelse, der endte med lettelse og stolthed.