En hund er ikke julegaveemne

08-12-2013 08:20, af Tine Luther
Det kan være fristende at give en hund i julegave – men det er en dårlig idé. Kommende hundeejere skal selv tage beslutningen og vælge den rette hund.
Copyright Ridehesten.com
Det er en decideret dårlig idé at give en hund i julegave. I stedet kan man give et "gavekort" til en hund, som modtageren selv kan vælge på et senere tidspunkt, eller man kan lægge en hundekurv eller andet hundeudstyr under juletræet. (Foto: Shutterstock)

At give en sød hund med de kæreste øjne i julegave til en, man holder af, kan umiddelbart være en besnærende tanke. Men lad være! Dyr bør ikke gives i gave. At blive hundeejer er en stor beslutning – og der følger jo et stor ansvar med. Muligvis vil en hund bringe lykke, i det øjeblik den bliver modtaget, men er modtageren ikke parat til eller har ikke mulighed for at give hunden det liv, den fortjener, kan det hurtigt ende ulykkeligt. Hunden – og ejeren med – kan få et ulykkeligt liv, og måske ender hunden i sidste ende på et internat. Det er ikke nogen rar oplevelse for hunden. Økonomien spiller også ind En hund koster jo heller ikke bare anskaffelsesprisen – det er faktisk den mindste del af den økonomiske side. Der medfølger udgifter til foder, udstyr, pelspleje, forsikring, pasning, dyrlæge osv. Dårlig timing Endelig er julen ikke noget godt tidspunkt at få en hund på. Der er masser af fester og uregelmæssigheder i juleferien, og det er ikke lige, hvad en hund har brug for, når den flytter ind i et nyt hjem.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og hundestjernen - 12. December

12-12-2025 09:00, af Anne Egede

Alt virkede fredeligt, da december begyndte. Men under nordlyset voksede en trussel frem, som kun de ældste skrifter havde advaret om.