At give en sød hund med de kæreste øjne i julegave til en, man holder af, kan umiddelbart være en besnærende tanke. Men lad være! Dyr bør ikke gives i gave. At blive hundeejer er en stor beslutning – og der følger jo et stor ansvar med. Muligvis vil en hund bringe lykke, i det øjeblik den bliver modtaget, men er modtageren ikke parat til eller har ikke mulighed for at give hunden det liv, den fortjener, kan det hurtigt ende ulykkeligt. Hunden – og ejeren med – kan få et ulykkeligt liv, og måske ender hunden i sidste ende på et internat. Det er ikke nogen rar oplevelse for hunden. Økonomien spiller også ind En hund koster jo heller ikke bare anskaffelsesprisen – det er faktisk den mindste del af den økonomiske side. Der medfølger udgifter til foder, udstyr, pelspleje, forsikring, pasning, dyrlæge osv. Dårlig timing Endelig er julen ikke noget godt tidspunkt at få en hund på. Der er masser af fester og uregelmæssigheder i juleferien, og det er ikke lige, hvad en hund har brug for, når den flytter ind i et nyt hjem.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt