EM i slædehundeløb afholdes i Danmark

17-11-2015 08:54, af Tine Luther
Der er fartfyldte EM-medaljer på højkant til 4- som 2-benede topatleter, når der bliver afholdt EM i slædehundeløb ved Kalø slotsruin den 20.-22. november 2015.

Glade veltrænede hunde og seriøse mushere vil dyste ved EM-arrangementet i dagene d. 20., 21. og 22. november 2015. Syddjurs Kommune er værter og blandt sponsorerne ved det kommende EM i slædehundeløb. Nationalpark Molsbjerge gør det muligt også via økonomisk tilskud og med den smukkeste beliggenhed, Hestehave Skov ved Kalø Vig slotsruin, at danne rammen om afholdelsen af dette fartfyldte og krævende europamesterskab. De fire polarhunderacer, siberian husky, alaskan malamute, grønlandshund og samojedhund og deres ejere, vil dyste om titler som Europas hurtigste slædehundespand indenfor 22 til 30 forskellige klasser. Konkurrencen vil foregå på fire nøje udvalgte spor over 3. gennemløb. Der er gratis entre for tilskuere helst uden hunde – da de kan forstyrre løbet. Som arrangør er Dansk Polarhunde Klub (DPHK) sammen med den verdensomspændende internationale slædehundeklub FISTC, Fédération Internationale Sportive de Traineau A Chiens godt i gang med forberedelserne og håber at kunne byde velkommen til ca. 100 nationale og internationale hundespand. Programmet er med aktivitet fra torsdag d. 19.11. Kl. 19.00 er der offentlig åbningsceremoni med fakkeloptog og åbningstale af FISTC The president: Franco Mannato, DPHK formand Henrik Søborg, DPHK EM udvalgsformand Ole Hansen samt lokalrepræsentant fra Syddjurs kommune ved viceborgmester Kristine Bille. Den 20., 21. og 22. november er alle løbsdage med start kl. 10.00. med de største spand først. Søndag eftermiddag vil der hurtigst muligt efter sidste gennemløb være EM-præmieoverrækkelse ved løbets hovedsponsor HAPPY DOG. SE MERE VIA LINKET UNDER BILLEDERNE TIL HØJRE. /Pressemeddelelse fra Dansk Polarhunde Klub

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde