Hundesulten er bogen til alle, der gerne vil give deres hund nogle sunde og hjemmelavede godbidder. Mange industrielt fremstillede godbidder indeholder forskellige tilsætningsstoffer, farvestoffer og konserveringsmidler. Det undgår man helt, når man laver sine godbidder selv. Ved at lave godbidderne selv, er man helt klar over, hvad der kommes i, og kan undgå eventuelle ingredienser hunden er allergisk overfor. Det er både nemt og ligetil at fremstille velsmagende lækkerier til vores firbenede venner. Alle bogens opskrifter er meget lette at gå til, uanset om det er hundekiks, de blødere træningsguffer, eller de helt nemme godbidder, det drejer sig om. Alle bogens opskrifter er illustreret med flotte fotos, så man kan se, hvordan slutproduktet kan se ud. Da forfatter Pia Hviid udviklede bogens opskrifter, brugte hun et panel af hundesmagsdommere for at teste bogens opskrifter. Vi kan godt afsløre, at alle hundesmagsdommerne var vilde med de hjemmelavede godbidder. Pia Hviid er uddannet instruktør og adfærdsbehandler og indehaver af hundeskolen FunkyDogs. Bogen koster kr. 149,- og kan købes på dogtraining.dk
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse