Årets største hundebegivenhed

25-07-2011 12:05, af Signe Wiese
Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling i Vejen bliver årets største hundebegivenhed med over 10.000 starter og bedømmelser
Copyright Ridehesten.com
Udover selve udstillingen kan bl.a. også opleves agility hunde for fulde udblæsninger i Vejen. (Modelfoto: Hunden.dk)

Der bliver mildst sagt fyldt med hunde i Vejen dagene fra d. 28. – 31. juli. 10.300 tilmeldinger fordelt på 227 racer møder op. Der kan bl.a. også opleves superhurtige hunde på agilitybanen, dygtige lydighedshunde og rallyhunde. - For den person eller familie, der overvejer at anskaffe hund, er en internationale udstilling en fantastisk lejlighed til at opleve de enkelte hunderacer og tale med folkene bag dem, fortæller kommunikationskonsulent fra DKK Vibeke Knudsen. Alle dagene er der konkurrencer i den nye, populære hundesportsgren rally lydighed, ligesom der er almindelige lydighedskonkurrencer og agility. Og så kan man lørdag opleve konkurrencer i Dog Dancing, hvor Danmark var holdverdensmestre i 2010. Der er konkurrencer i juniorhandling, hvor børn og unge konkurrerer om at præsentere deres hunde bedst muligt. I Barn & Hund-standen, kan man få gode råd om, hvordan børn (og voksne) bør omgås hunde, Der vil også være et stort antal handelsstande med alt, hvad hjertet begærer, af tilbehør til hunde, foder, trimmeborde, kurve, beklædning, legetøj, shampoo, brugskunst og andre hundeartikler. Mere info om udstilling i Vejen via link til højre

Links

Husk at HUNDEN.DK tilbyder GRATIS fotografering, samt gode messetilbud ved udstillingen i Vejen.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.