Årets sidste store udstilling, Winter Wonder Show, leverede både imponerende finaler og rørende øjeblikke, mens de danske juniorhandlere strålede ved det nordiske mesterskab og sikrede både guld og bronze. Du kan også møde Viggo – politihunden, hvis fantastiske næse gør ham til en uundværlig makker for Nordjyllands Politi.
Derudover tager vi dig med til VM i rally i Østrig, hvor det danske landshold viste sammenhold i verdensklasse, og til DM for stående jagthunde, hvor intensitet og præcision prægede markerne. Og som et ekstra strejf af nostalgi dykker vi ned i historien om de firbenede skuespillere fra Matador – heriblandt den ikoniske Kvik. Endelig er Årets Hundefotograf 2025 kåret, og vinderen afsløres i decembernummeret.
Vi ønsker alle vores læsere en hyggelig december fyldt med gode stunder, lange gåture og masser af kvalitetstid med jeres skønne hunde. Tak fordi I har fulgt med i årets løb.
Rigtig glædelig jul og et lykkebringende nytår – vi ses i 2026!
Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge. Hvis du ikke modtager bladet, skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. februar for at være med i marts måneds konkurrence.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).