7 ting der sker, når man går fra hundeelsker til hundeforældre

13-11-2016 15:01

Kasper Larsson

At være hundeelsker er som at være hyggeonkel – man får lov til at bruge kvalitetstid sammen med hunde, uden alt ansvaret.
Copyright Hunden.dk
Der er umådeligt langt fra at være hundeelsker til at være hundeforældre. Men det er ganske fantastisk, at dele livet med en firbenet følgesvend. (Modelfoto: Shutterstock)

Næsten alle mennesker elsker hunde, men det er ikke alle, der har lyst til at have hund. Her er hvad der sker, når man går fra at være hundeelsker, til at være hundeforældre: 1. Hundeelskere for lov til at sove længe – en luksus der ikke er hundeforældre forundt. De er derimod i deres hundes vold og afhængige af, at kræet skal luftes. 2. Hundeelskere kan sprede sig i deres senge, tumle rundt og sove som de vil, fordi det jo faktisk er deres egen seng. Som hundeforældre er hverdagen imidlertid anderledes; hvad der er dit er praktisk talt også din hunds. Det er din hunds seng. Det er din hunds sofa. Det er din hunds tæpper. Alt er din hunds, og den vil gøre en dyd i at gøre det klart for dig. 3. Det er ligesom med børn; alle hundeforældre tror, at de har den absolut bedste hund i verden! 4. Og nu til ferier… Hundeforældre ved hvad der menes her – der skal søges i flere timer efter hundevenlige destinationer eller gode babysittere, og det kan være en kamp! Hundeelskere derimod; de tager bare afsted. 5. Det er aldrig sjovt når hunden dør på film. Men for hundeforældre er det særdeles hårdt! De bliver nødt til at skåne deres elskede lille hund for at se scenerne og samtidig putte med dem og fortælle dem at de er elsket, når de har set sådan en film. Det er forfærdeligt. 6. Hundeelskere tager billeder og kommer videre med deres liv. Men hundeforældre, der vil forevige et øjeblik med deres hund har det bare sværere. Man vil konstant høre ”kig her”, ”vær sød at kigge i kameraet”, ”Yooohoooo” og andre sjove lyde, fægten med arme og ben og des lige, for at få hundens opmærksomhed. 7. Hundeelskere møder hunde, siger hej og leger måske lidt med dem. Hundeforældre derimod stiller tusinde af spørgsmål til andre hundeforældre, også selvom de er fremmede. ”Hvor har du købt den flotte line”, ”hvad får din hund at spise?”, ”Hvordan træner du med den?” osv. Osv. Osv. Kilde: Barkpost.com

Læs også

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout