6.600 dyster i Herning

03-11-2011 08:07, af Tine Luther
I weekenden den 5.-6. nov. møder 6.600 hunde i Messe Center Herning til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling.
Copyright Ridehesten.com
Årets hund 2010: grand danoisen Blaaholms Joker ejet af Tove og Camilla Stanuskjær. (Foto: hunden.dk/Jørgen Bak Rasmussen)

Udover dysten mellem de mange tusinde udstillingshunde hædres årets politihund, ligesom man kan møde andre fantastisk dygtige og smukke hunde, hvis man lægger vejen forbi Herning Messecenter i den kommende weekend. F.eks. kæmpes der om nordisk mesterskab i lydighed, som nok kan aftvinge respekt hos alle os, som har rigeligt at gøre med at få hunden til at gå pænt i snor og komme, når vi kalder. Alle racer begge dage Udstillingen består i virkeligheden af to enkelt udstillinger, en om lørdagen og en anden om søndagen, hvor de deltagende hunde bedømmes af nye dommere. Derfor er der deltagelse af op mod 250 racer både lørdag og søndag. Så der er virkelig noget at se på, hvis man går og overvejer, hvilken race der vil passe bedst til netop vores familie. Om formiddagen fra kl. 9 bedømmes hundene i de enkelte racer – ligesom på et dyrskue. Om eftermiddagen fra kl. 15 går det løs med show, opvisninger og gruppekonkurrencer i Store Ring (Hal B). Søndag eftermiddag rundes dagen af med at finde den hund, som bliver Best in Show og vinderne af årskonkurrencerne om at blive årets hund. Super lydige hunde Nordisk Mesterskab i lydighed foregår kl. ca. 09.00-13.30 i Store Ring (hal B). Danske Miriam Søndergaard med border collien Texas er blandt de danske medaljehåb. Her kan man både blive imponeret og inspireret til måske selv at gå i gang med at lave noget med sin egen hund. Masser af shopping-muligheder I forbindelse med udstillingen vil der være en række stande, hvor man kan købe alverdens hundeprodukter - eksempelvis foder, godbidder, pelsplejeprodukter, liner, seler, halsbånd, kurve, bure, trimmeborde, kunstartikler osv. osv. osv. Entré begge dage er 50 kr. for voksne og 10 kr. for børn. Udstillingens adresse er: Messecenter Herning – hal A2, B, C, D, E, G og H Vardevej 1 DK-7400 Herning Det er muligt at medbringe flinke gæstehunde. Det koster 140 kr. incl. adgang for personen, som går med hunden. Endvidere skal hunden medbringe sin vaccinationsattest. Yderligere oplysninger om Dansk Kennel Klub og den internationale hundeudstilling i Herning kan indhentes hos Dansk Kennel Klubs information på tlf. 5618 8155 eller på www.dansk-kennel-klub.dk (der er link under billedet til højre)

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

MISSION SUND – To ben & fire poter på fælles vægttabsrejse

08-09-2025 09:09, af Redaktionen

Hvad sker der, når en ejer af en fodervirksomhed og en stærkt overvægtig labrador starter på vægttab sammen? Det lyder som starten på en joke – men det er faktisk alvor. Og det er præcis, hvad Brogaarden har sat i gang med kampagnen Mission Sund.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene