Udover dysten mellem de mange tusinde udstillingshunde hædres årets politihund, ligesom man kan møde andre fantastisk dygtige og smukke hunde, hvis man lægger vejen forbi Herning Messecenter i den kommende weekend. F.eks. kæmpes der om nordisk mesterskab i lydighed, som nok kan aftvinge respekt hos alle os, som har rigeligt at gøre med at få hunden til at gå pænt i snor og komme, når vi kalder. Alle racer begge dage Udstillingen består i virkeligheden af to enkelt udstillinger, en om lørdagen og en anden om søndagen, hvor de deltagende hunde bedømmes af nye dommere. Derfor er der deltagelse af op mod 250 racer både lørdag og søndag. Så der er virkelig noget at se på, hvis man går og overvejer, hvilken race der vil passe bedst til netop vores familie. Om formiddagen fra kl. 9 bedømmes hundene i de enkelte racer – ligesom på et dyrskue. Om eftermiddagen fra kl. 15 går det løs med show, opvisninger og gruppekonkurrencer i Store Ring (Hal B). Søndag eftermiddag rundes dagen af med at finde den hund, som bliver Best in Show og vinderne af årskonkurrencerne om at blive årets hund. Super lydige hunde Nordisk Mesterskab i lydighed foregår kl. ca. 09.00-13.30 i Store Ring (hal B). Danske Miriam Søndergaard med border collien Texas er blandt de danske medaljehåb. Her kan man både blive imponeret og inspireret til måske selv at gå i gang med at lave noget med sin egen hund. Masser af shopping-muligheder I forbindelse med udstillingen vil der være en række stande, hvor man kan købe alverdens hundeprodukter - eksempelvis foder, godbidder, pelsplejeprodukter, liner, seler, halsbånd, kurve, bure, trimmeborde, kunstartikler osv. osv. osv. Entré begge dage er 50 kr. for voksne og 10 kr. for børn. Udstillingens adresse er: Messecenter Herning – hal A2, B, C, D, E, G og H Vardevej 1 DK-7400 Herning Det er muligt at medbringe flinke gæstehunde. Det koster 140 kr. incl. adgang for personen, som går med hunden. Endvidere skal hunden medbringe sin vaccinationsattest. Yderligere oplysninger om Dansk Kennel Klub og den internationale hundeudstilling i Herning kan indhentes hos Dansk Kennel Klubs information på tlf. 5618 8155 eller på www.dansk-kennel-klub.dk (der er link under billedet til højre)
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.