50 år med sankt bernhard hunde

16-01-2024 10:10, af Anne Cecilie Sohl

Dansk Sankt Bernhard Klub blev stiftet den 25. marts 1973. Derfor kunne klubben i 2023 fejre deres 50-års jubilæum.

Copyright Ridehesten.com
I 2023 afholdt Dansk Sankt Bernhard Klub 50-års jubilæum og kunne i den forbindelse invitere til WUSB arrangement og udstilling. Her ses gaver til dommerne for deres deltagelse.

Klubben startede jubilæumsåret ud med at afholde generalforsamling den 25. marts i DKK's nye lokaler i Ringsted, da det var præcis på dagen hvor devar blevet stiftet for 50 år siden. Det blev fejret med lagkage, som selvfølgelig havde 50 flag sat i. 

Selve jubilæumsfejringen foregik dog over 4 dage fra den 11.-14. maj på Tornby Campingplads. Her havde Dansk Sankt Bernhard klub æren af at afholde årets WUSB og deres 50-års jubilæumsudstilling.

WUSB står for World Union of St Bernard Clubs der er grundlagt i 1967 af Tyskland, Italien, Holland, Schweiz og USA, som i dag også er godkendt af FCI.

WUSB har 23 medlemslande, hvoraf Danmark blev medlem af i 1976, som det første land efter de 5 stiftende lande. WUSB afholder 1 gang årligt en udstilling eller et skue i et af medlemslandene. Man skal ansøge flere år i forvejen for at få lov til at afholde arrangementet, da mange lande gerne vil afholde det.

I de 50 år klubben har eksisteret, har de fået lov til at afholde det årlig WUSB-træf 6 gange, 1978, 1983, 1990 1998, 2013, 2023. WUSB-arrangementet består af et dommermøde den første dag og et delegerende møde næste dag, hvor der også om aftenen er gallamiddag med god mad og levende musik. Denne aften fik klubben nogle flotte jubilæumsgaver fra nogle af medlemslandene. På tredjedagen er der WUSB-skue, hvor Dansk Sankt Bernhard Klub havde arrangeret en hyggelig grisefest om aftenen, hvor alle sad i store telte på udstillingspladsen og spiste sammen - det sociale er nemlig også en stor del af sammenholdet, og der kan gå lang tid imellem at man mødes. Dem sidste og fjerde dag i år afholdt klubben deres 50-års jubilæumsudstilling, og alt i alt var de meget tilfredse med afholdelsen af deres jubilæum, sammen med 67 sankt bernhard-hunde fra 12 forskellige lande, med deres ejere og andre tilskuere.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Dansk Kennel Klub går forrest med Danmarks allerførste hundevelfærdskonference

01-09-2025 10:00, af Lise Lotte Christensen

Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Museum of Illusions til Vovsedag

26-08-2025 14:15, af Frederikke Kristensen

I anledningen af Hundens Dag inviterer Museum of Illusions til Vovsedag, en sjov og anderledes dag for hunde og hundeejere. Dørene slår op søndag d. 31. august fra kl. 09:00, hvor de firbenede familiemedlemmer er dagens æresgæster.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?