World Dog Show: Dag 4 i specialklubbernes navn

03-10-2021 12:19, af Cynthia Esperanza Jensen

Lørdag stod i specialklubbernes tegn med masser af succes for de danske deltagere

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Lørdag var ingen af bussens deltagere taget til WDS, men kommet ud i det tjekkiske landskab til diverse specialudstillinger.

Intet mindre end tre forskellige lokationer, dog var bussen kun nødvendig til to af dem. Det var de små selskabshunde, som var på og sikke en oplevelse de fik. Vi startede hos griffon'erne som var kommet til en mindre zoologisk have som udstillingsområde.

Der gik diverse store fuglearter rundt og en advarsel var da også givet til deltagerne om at der var altså strøm i hegnet ind til dyrene. Der var der allerede et par stykker som var "kommet i stødet" inden da. De danske faner flagrede da også højt, da de danske hunde fik hevet cert'er hjem. En juniorhan gik også hele vejen og blev bedste junior, så det var en meget glad og beæret ejer, som tog pokalen under armen.

Bussen tog også en enkelt deltager til malteser udstillingen, så der var der rigtig tale om en kongelig modtagelse. Her havde klubben gået hele vejen for at vise deres kultur og traditioner. Med fri buffet af traditionelle retter, de fineste nationaldragter og et overdådigt præmiebord, så var stemningen i top. Intet mindre kunne gøre det, da den danske deltager også fik hevet cert'et hjem og diverse præmier til hund og ejer.

Søndag er sidste dag på WDS for blandt andet selskabshundene. Vi satser på at hive et par titler hjem til Danmark.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Læs også

World Dog Show: WDS afslutning

04-10-2021 09:12, af Cynthia Esperanza Jensen

Så kom sidstedagen på WDS for vores kære hundetosser, som de kalder sig selv, og sikke en afslutning, de fik

World Dog Show: Dag 3 – WDS for hønsehundene og terrieren

02-10-2021 14:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstilling af terrier, hønsehunde og gode oplevelser i Brno. Fredagen på WDS var slet ikke så tosset

World Dog Show: Dag 2 WDS og Gundog specialty Show

01-10-2021 08:28, af Cynthia Esperanza Jensen

En blandet dag ved World Dog Show i Brno i Tjekkiet, da World Dog Show åbnede torsdag

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.