Videnskaben har talt: Her er de 10 sødeste hunderacer

26-02-2021 15:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hjemmesiden moneybeach.co.uk har brugt det gyldne snit til at finde ud af, hvilke hunderacer, der er de sødeste. Du får listen her

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Det gyldne snit lugter langt væk af billed- og reklameanalyse, men faktisk kaldes snittet også for det guddommelige forhold, da det viser forhold, som vi mennesker finder smukke.

Mange husker nok Leonardo da Vincis berømte værk, hvor han forsøger at bevise, at det gyldne snit ligger til grund for menneskets proportioner.

Nu har folk på Moneybeach.co.uk, der er en hjemmeside, der sammenligner forsikringer, brugt det gyldne snit til at fastslå, hvilke hunderacer, der ser sødest ud.

De undersøgte i alt 100 hunderacer ved at kigge på billeder af deres ansigter forfra. Herefter regnede de ud, hvor tætte hver hunderace var på det gyldne snit, hvorefter de rangerede racerne.

Kun 10 racer scorede mere end 62,5 procent, og dem får du en liste over her.

Copyright Ridehesten.com
1. Dalmatiner Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen
Copyright Ridehesten.com
2. Irish water spaniel Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen
Copyright Ridehesten.com
3. Ruhåret fox terrier Foto: Wiegaarden/Tine Luther
Copyright Ridehesten.com
4. Labrador Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen
Copyright Ridehesten.com
5. Bassethound Foto: Wiegaarden/Tine Luther
Copyright Ridehesten.com
6. Samojed Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen
Copyright Ridehesten.com
7. Jack russell terrier Foto: Wiegaarden/Kristine Ulsø Olsen
Copyright Ridehesten.com
8. Rottweiler Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen
Copyright Ridehesten.com
9. Skt. bernhardshund Foto: Wiegaarden/Marie Rohleder
Copyright Ridehesten.com
10. Golden retriever Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

 

 

Om denne måde til at undersøge skønhed er holdbar, er dog mere end tvivlsom. Det opdager man hurtigt, når man ser, hvordan Moneybeach rangerer forskellige kæledyr ud fra det gyldne snit. Her kommer hunden ind på en noget skuffende 5.plads overgået af katte, fritter, kaniner og hamstere.

Du kan læse mere her, hvor du også finder en top-20 over de sødeste hunderacer

 

Læs også

Livet med to meget forskellige hunderacer

15-01-2026 16:33, af Rikke Jensen

Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Fra HUNDEN: Sund vejrtrækning for kortsnudede hunde

03-07-2025 09:21, af Karina Green Damsgaard

Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse