Veloverstået VM for de stående jagthunde

25-10-2016 12:41, af Kasper Larsson
Jagt|
VM for de stående jagthunde blev i denne weekend afholdt i Dronninglund. Desværre blev det uden danske placeringer
Copyright Ridehesten.com
De stående jagthunde satte deres præg på den nordjyske natur i weekenden den 22.-24. oktober. (Foto: Oddur Örvar)

Dansk Kennel Klub var vært ved det 38. VM for stående jagthunde den 22.-24. oktober i Vendsyssel. Dronninglund Slot lagde sine smukke rammer til dette års arrangement, og jægere og hunde fra nær og fjern var mødt op for at dyste i jagtens ædle disciplin med de stående jagthunde som fortegn. Et velbesøgt VM Tæt på 30 nationer var at finde på de nordjyske marker til mesterskabet, der satte et anderledes præg på den danske efterårs-natur, hvor de smukke varme farver dominerer. Her blev både de engelske og kontinentale racer blev afprøvet og vurderet. I forlængelse heraf blev den fornemme Sankt Hubertus disciplin afholdt. Fra Sydeuropa kom mange professionelle hundeførere, som træner og gennem flere måneder fører kapitalstærke opdrætteres hunde på prøver over hele Europa. Fra Nord- og Mellemeuropa deltog udelukkende amatører. Flot planlægning Igen var der roser til DKK for den flotte planlægning, der præger de arrangementer, som organisationen afholder. Flere deltagere ved dette års VM var meget imponeret over den store indsats, Dansk Kennel Klubs medsendte sekretærer udførte på stedet, og det store engagement de lagde i projektet. – Jeg kom helt alene og meget sent, men sekretariatet var fantastiske og hjalp mig uanset hvad. De gjorde alt, siger den eneste ungarske VM-deltager Jószef Pál og tilføjer, at også det jagtlige niveau var det højeste, han nogensinde havde oplevet. Resultater Der blev vist imponerende hundearbejde og flot jagt til både prøverne og til Sankt Hubertus. Desværre udeblev de danske placeringer, der måtte se sig slået af de udenlandske ekvipager. Verdensmester, engelske racer: 1. Nina Paul-Wollmann, Tyskland med engelsk setter Solid Gold’s Yoga 2. Simone Meili, Schweiz med pointer Isis De L’escalayole 3. G. Pezzotta, Schweiz med engelsk setter Lavezzi Del Zagnis Holdkonkurrencen: 1. Schweiz: 27 point 2. Italien: 23 point 3. Spanien: 12 point Verdensmester, kontinentale racer: 1. Petr Zoubek, Tjekkiet med korthåret hønsehund Arko Od Cika’nskeho Potoka 2. Pezzulli Mauro, Italien med korthåret hønsehund Zemur 3. Emiliano Rodriquez Garzia, Spanien med breton Goku De Kronnellar Holdkonkurrencen: 1. Tjekkiet: 21 point 2. Italien: 15 point 3. Tyskland: 10 point Sankt Hubertus, kvinder: 1. Simone Meili, Schweiz med engelsk setter Cyrano Du Tourbillion Blanc 2. Janice Lundstrøm, Sverige med ruhåret hønsehund Fasanvingens Allie 3. Sara Chichester, England med gordon setter Wiscombe Tomintoul Hold: 1. Italien 2. Sverige 3. England Sankt Hubertus, mænd: 1. Giancarlo De’luigi, San Marino med breton Shila 2. Zoran Postic, Kroatien med ruhåret hønsehund Aris 3. Elvis Gospic, Kroatien med engelsk setter Vud Od Ravnih Kotara Hold: 1. Kroatien 2. Tyskland 3. Norge

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Rejse med hund: Regler for Holland 2026

Info|

Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.