Kender du en person, som har gjort en prisværdig indsats og fortjener en ekstraordinær præmie som belønning, så skriv til HUNDEN med en god begrundelse. Medsend en tekst på maks. 200 ord samt et godt billede, som du enten selv har taget eller har rettighederne til. Billedet skal være skarpt og gerne fylde mindst 500 KB. Medsend også telefonnummer og adresse på den nominerede. Send det hele til: tl@wiegaarden.dk (du kan benytte linket under billederne til højre). Skriv ”Månedens ildsjæl” i emnefeltet. Ildsjælen, der blev kåret i februar, er Solveig Nyby, kennelkontakt i Dansk Kennel Klub, næstformand i Kreds 3 og under viser i ”Racekendskab” og ”Før du køber hund”, ringtræner og ringpersonale på udstillinger både i DKK og specialklub-regi m.m. Du kan læse mere om hende i februarnummeret af HUNDEN. Solveig Nyby fik med kåringen en lækker jakke fra Pinewood Fashion til en værdi af 1.099,- kroner.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.