Tip til indendørs træning, øvelse 1

25-12-2012 08:10, af Maja Golles
Nu hvor vintermørket og juledagene har sænket sig over os, kan det være rart med ideer til træning af hunden – træning, der kan foregå inden døre mellem alle julebesøgene.
Copyright Ridehesten.com
For sjov-øvelser er den sikreste vej til hyggeligt samvær og optimalt samarbejde. Øvelserne har ikke noget ”vigtigt” formål, og af denne grund slækker ejeren på forventninger og eventuelle krav om hurtigere resultat eller perfektion. Øvelserne styrker glæden og motivationen for at samarbejde hos både hund og ejer, skriver Irene Jarnved i Hunden 1/2 12.

Både du og hunden har altid godt af at komme ud af døren, nogle dage er tiden eller vejret måske bare ikke til den helt store gåtur eller træning udenfor, og så er det godt med et par ideer til sjov og lærerig indendørs træning. Her på Hunden.dk giver vi dig tre øvelsestip til indendørs træning, som har været trykt i Irene Jarnveds artikel ”Indendørs træning i de mørke måneder” i Hundens februarnummer 2012. Det første får du i dag og de næste i morgen og i overmorgen. Så er du og din hund sikret imod kedsomhed i den triste vinterkulde. For sjov-øvelser er også for alvor At træne ”for sjov”-øvelser er en af de allerbedste måder at optimere samarbejdet og kontakten imellem hund og ejer på. Langt de fleste ejere oplever nemlig ikke øvelserne som værende nødvendige og vigtige, fordi de ikke skal bruges i hverdagen eller til konkurrencer. Derfor smides forventninger og krav om et snarligt resultat overbord, og hygge og afslapning kommer ombord i stedet... Start med øvelser i den lette ende, hvis din hund er nybegynder (f.eks. giv pote eller sid smukt), så succesen ligger ligefor. Det skaber glæde og motivation hos både dig og hunden – og dermed grobund for, at I kan kaste jer over lidt sværere øvelser som at kravle, bukke, bakke eller ”hest”. Der findes flere bøger på markedet, der kan hjælpe med idéer til øvelser.

Læs mere om indendørs træning af hunden og find endnu flere træningsøvelser i Irene Jarnveds artikel ”Indendørs træning i de mørke måneder” i Hundens februarnummer 2012.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Glade berner sennenhunde trak i arbejdstøjet

01-06-2025 15:55, af Cecilie Friis Amstrup

En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel

Er din hund sur på dig

11-05-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Cecilie Krarup fortæller om sit værste mareridt

11-06-2018 14:49, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.