Tina er for alvor gået i hundene

14-11-2019 08:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det lå ikke i kortene, at hunde skulle fylde næsten alt i Tina Andersens liv. Men sådan er det blevet. Vi følger op på, hvordan det er gået hende, siden vi mødte hende tilbage i marts

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tilbage i martsnummeret af HUNDEN skrev vi om Tina Andersen fra Hobro, der for første gang udstillede sin coton de tulear, Havana, på udstillingen i Fredericia.

Dengang fortalte hun ærligt og åbenhjertigt om sin start som hundeejer, som skete ved at støtte en hvalpefabrik. Hun fortalte, hvordan hun stadig mange år senere havde det rigtig svært med det, men at hun ikke vidste bedre dengang.

HER KAN DU LÆSE VORES FØRSTE ARTIKEL OM TINA ANDERSEN

I dag fylder Tines tre cotoner stadig meget i hjemmet og i Tinas verden, men hundene er faktisk kommet til at betyde endnu mere end de gjorde tilbage i februar, da vi mødte hende første gang.

Snart drager hun til Warszawa for at hente sin fjerde hund. Endnu en coton, som har en verdensvinder som far. Men det er ikke kun det, at hun nu tager ud på en lang rejse for at finde sig en ny hvalp, der er bevis på, at hendes liv for alvor er gået i hundene.

Tina er nu blevet selvstændig hundeklipper.

– Det er gået over al forventning. Jeg har allerede fået mange gode kunder, og jeg nyder virkelig at klippe hundene og gøre ejerne glade for resultatet, fortæller hun og fortsætter:

– For mig handler det om at se på hundene, før jeg bestemmer mig for, hvordan de skal klippes. Har en hund for eksempel lidt skæve ben, kan man sagtens klippe pelsen, så det ikke er så tydeligt.

I sin salon, som hedder KarmaDog klipper Tina alle små selskabshunde. Men det er planen, at hun i det nye år vil tage nogle kurser for at lære at klippe andre racer og hunde fra andre grupper.

– Jeg er ikke bange for at sige, at der er noget, jeg ikke kan. Jeg vil gerne have, at både ejer og hund er tryg ved det, jeg gør, så jeg tror på, at man skal være 100 procent ærlig, siger hun og fortsætter:

– Er ejeren med på det, er jeg naturligvis også klar på at kaste mig ud i nyt. Forleden havde jeg en puddel, hvor ejeren ønskede en bestemt klipning, som jeg ikke havde prøvet før. Det fortalte jeg naturligvis ejeren, som var frisk på, at vi prøvede. Jeg gik på youtube og fandt et klip, og det endte med at blive en rigtig flot klipning af pudlen.

Tina Andersen har også allerede oplevet mange forskellige typer af kunder, og hun oplever flere, der kommer flove ind ad døren, fordi de ikke lige har passet pelsen, som de burde.

– Der er faktisk mange, der er flove. Men så plejer jeg at sige til dem, at hunden logrer med halen, så det er da en glad hund, de har. Og så går jeg ellers i gang. Jeg synes ikke folk skal være flove, når de kommer her. De kommer jo, fordi de gerne vil have pelsen ordnet, og det viser jo, at de faktisk ønsker det bedste for deres hund, lyder det fra Tina Andersen.  

Læs også

Disse 10 hunderacer fælder (næsten) ikke

26-10-2023 13:34, af Anne Cecilie Sohl

Er du træt af at støvsuge hundehår hver dag? Eller lider du af allergi over for hunde? Så er der håb forude. Vi har fundet 10 hunderacer, som næsten ikke fælder, og som er ideelle til dig, der elsker hunde, men ikke hundehår.

Målløs BIR-vinder

13-08-2022 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Owen Des Fleurs D'Aloes blev bedst i racen hos coton de tulear. Ejer Nemone Lindulf var i den grad en glad vinder

Agria uddeler 6,4 millioner til forskning i hund og kat

27-01-2022 15:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvordan påvirker vores personlighed forholdet til vores hund? Det får vi svar på, men også hvordan katte egentlig kommunikerer med os mennesker og meget, meget mere. Femten nye forskningsprojekter får del i de ni millioner svenske kroner (6,4 mio. dkr)  Agria og SKKs forskningsfond deler ud i 2022. Her finder vi også et projekt fra Danmark, der ser nærmere på diskusprolaps hos gravhunde og den populære selskabshund coton de tulear

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag. 

Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.