Større huse til vores elskede kræ

05-08-2017 13:35, af Anne Ekenberg

Alt hvad der sker i USA, kommer før eller siden til Danmark.  Det er en mere eller mindre etableret sandhed. Dog er ikke alt, der sker i USA, lige rart – tænk bare på fedmeepidemien blandt hunde – men lige denne nyhed, som blev bragt på den amerikanske kennelklubs hjemmeside, er Hunden.dk nu helt med på.

Copyright Ridehesten.com

Generationen født i 00’erne kaldes populært for generation Y, og de blev født i perioden fra starten af 80’erne og op til 2000. De er blevet beskyldt for ikke at ville købe deres egne huse, men at have mere travlt med at spise på fine restauranter, men det passer ikke ifølge en undersøgelse fra CNN Money. Tværtimod er de i fuld færd med at købe deres egne huse.

Nu skulle man jo tro, at generation Y ville købe hus, fordi de blev gift og gerne ville skifte kollegieværelset ud med et lille hus. Eller hvis de nu ventede et barn. Så kunne et hus med en græsplæne, hvor far og søn kunne kaste en base ball vel også være en gyldig grund. Men sådan er det ikke…

Ok, på førstepladsen over grunde til at købe hus angives et ønske om mere plads. På andenpladsen angives, at man ønsker huset som en investering, men på tredjepladsen – og nu bliver det interessant – angives det, at man ønsker mere plads og/eller en gård til sin hund!! Hva’ si’r I så?! Og først på fjerdepladsen angives ægteskab som grunden til at købe hus, mens ankomsten af et barn ryger helt ned på femtepladsen.

Generation Y er i øvrigt også mere tilbøjelig til at købe legetøj til hunden, samt til at tage hunden til dyrlægen oftere end deres forældres generation.

Hunden.dk er helt med på ideen om et større hus til hundene, mere legetøj og dyrlægebesøg…

Kilde: akc.com

Læs også

Dansk nationalrace anerkendt i USA

24-01-2025 08:08, af Cecilie Friis Amstrup

Den dansk/svenske gårdhund har fået fuld anerkendelse af den Amerikanske Kennel Club (AKC). Anerkendelsen åbner dørene til konkurrencer på alle niveauer i USA og markerer en vigtig sejr for racens fremtid uden for Skandinavien.

USA: Fire hunde døde i varm bil

30-05-2022 12:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En kvinde efterlod sine fire hunde i en bil, mens hun var på restaurant. Da hun kom ud, var alle fire hunde døde

Forstyrret nattesøvn?

11-03-2022 13:27, af Astrid Gerd Holtet

At dele seng med en hund, kan være mindre forstyrrende og mere tryghedsskabende, end at dele seng med et andet menneske – det viser et nyt studie fra USA

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.