Det er ikke mere et blot et par uger siden, at hegn og låger blev opsat på den nye hundelegeplads i Gadstrup, der allerede bliver flittigt brugt af byens borgere. Initiativtageren Dorte Pilegaard har leget med tanken om en hundelegeplads i flere år. Dog har det ikke været muligt for hende at få ideen trumfet igennem ved Roskilde Kommune, hvilket gjorde, at hun mere eller mindre opgav ideen igen. Da Skov- og Naturstyrelsen en dag reklamerede med en fond, hvortil man kunne søge til forskellige naturprojekter, tog Dorte Pilegaard chancen og sendte sit forslag ide om en hundeskov. Skov- og Naturstyrelsen støtter med 75.000 Skov- og Naturstyrelsen valgte at give hele 75.000 kr. til det gode initiativ i Gadstrup. Det har givet muligheden for en 3000 kvadratmeter stor hundelegeplads, hvor der netop er blevet opsat hegn og låger. ”Med tiden og når vind og vejr ellers tillader det, skal der også opsættes et bænkearrangement i midten af den store legeplads. Så er der rig mulighed for, at hundeejerne kan få en sludder, mens deres hunde løber frit og leger. Samtidig kommer der med tiden også træstammer, som hundene kan hoppe over og markere op af”, fortæller initiativtager Dorte Pilegaard til hunden.dk. For hende er det vigtigt, at alle materialer bliver naturmaterialer, så man bibeholder naturfølelsen. I Gadstrup er der blevet taget godt imod den nye hundelegeplads, der på trods af snevejret bliver flittigt brugt af de mange hundeejere i Gadstrup og omegn.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?