Stop hundedrab i Europa

26-11-2014 10:02, af Tine Luther
Flere end 31.000 har allerede leveret deres underskrift til underskriftindsamlingen ”Stop hundedrab i Europa”. Du kan også skrive under via link i denne nyhed.
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Shutterstock

I Europa findes der millioner af herreløse hunde. De fleste lever en kummerlig tilværelse, og mange er dagligt i fare for at blive slået ihjel på grusom vis. Det sker, fordi de ses som en pestilens, og mange frygter, at de spreder sygdomme, som kan gøre mennesker syge. Det er ofte helt misforstået. PINEFULDE AFLIVNINGSMETODER De metoder, som hundene bliver aflivet med, medfører ofte en langvarig og smertefuld død for hundene. Hundene bliver blandt andet aflivet ved, at man: • fodrer dem med mad fyldt med glasskår, som skærer dem i stykker indefra • smider dem levende i skraldespanden, hvor de bliver mast eller sulter ihjel • binder dem i skoven og efterlader dem, så de tørster eller sulter ihjel • indfanger og gasser dem I mange europæiske lande er dyreværnsloven yderst mangelfuld og beskytter ikke hunde mod mishandling og grusom aflivning. DU KAN HJÆLPE HUNDENE Du kan hjælpe med at beskytte hundene. Med din underskrift vil World Animal Protection bede de danske medlemmer af Europa-Parlamentet om at arbejde for, at alle hunde i Europa er beskyttet af en effektiv lovgivning. Vær med til at skabe et bedre liv for hundene i Europa. DU KAN SKRIVE UNDER VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE. Kilde: World Animal Protection

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Tropisk orm fundet i dansk hund for første gang

09-08-2025 06:48, af Cecilie Friis Amstrup

En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Forskning: Forholdet mellem hunde og mennesker under lup

08-08-2025 12:58, af Cecilie Friis Amstrup

Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet