Søndag den 3. december inviterer K9 Runners Mariager endnu engang til en forrygende Canicross-fest for løbeglade hunde og ejere.
Der er mulighed for at løbe distancer fra 2-5km, deltage i børneklassen eller hoppe på MTB'en eller Kickbike'en på en 5km rute.
Der er indtil videre over 100 tilmeldte, hvilket er en fordobling siden sidste år, og deltagerne kommer fra hele Danmark samt Sverige.
Efter løbet er der æbleskiver og gløgg til alle.
Alle kan være med
Canicross er en sport for alle hunderacer- og ejere, selv de yngste hundejere kan være med til en sjov og udfordrende dag med deres bedste ven.
I feltet vil der både være erfarne løbere fra det danske landshold, men ligeledes dem der blot ønsker en roligere gå- eller løbetur.
Løbet finder sted ved Sødisbakke, Havndalvej 7-9, 9550 Mariager og man kan tilmelde sig følgende klasser:
Tilmeld dig løbet her.
Klubben startede den 1. november 2022 og har i dag over 56 medlemmer i alle aldre.
De afholder to træninger hver uge, hvor alle kan være med.
De har opnået at stille til start med 12 ud af 22 deltagere til VM i oktober 2023 og klubben har en danmarksmester blandt kvinderne og en bronzemedalje blandt mændene.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.