Søndag klokken 17.15 stod det klart, at norske Kristin Hoff vandt tredjedagens Best In Show med sin fine whippet, Courtborne Sagittarius.
Dermed blev det også klart, at udstillingens tre dage bød på tre forskellige vindere fra tre forskellige lande. Fredag var det nemlig Imran Durranis kendte bullmastiff, Ali Honey Dynasty, der tog Best In Show, mens det lørdag var svenske Nicklas Eriksson med sin Saluki, Qirmizi Rivendelle.
Hundeudstillingen i Roskilde 2018 vil ikke bare blive husket for de forskellige vindere og for, art det var første gang, man forsøgte sig med en nordisk udstilling i Danmark. Den vil også blive husket for det fantastiske vejr, der forkælede hunde og ejere gennem hele weekenden.
Næstformand i Dansk Kennel Klub, Wilfred Olsen, var da også en meget tilfreds mand efterfølgende.
– Vi også fået en masse ros for udstillingen både fra udstillere, dommere og almindelige gæster. Der har selvfølgelig også været nogen, der har været utilfredse med nogle bedømmelser og den slags, men det er svært at undgå ved så stor en udstilling, siger han og fortsætter:
– Ved de tre dommertaler lørdag aften fik vi simpelthen så meget ros for udstillingen, som vi aldrig har fået før. Dommerne er rigtig glade for at dømme i Danmark, og de roste os for, at udstillingen bare kører.
Næste internationale udstilling er i Vejen 16 - 17. juni
Herunder kan du se billeder fra søndagen i Roskilde.
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér
Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag
Jeg elsker friske asparges. De hvide asparges elsker jeg at spise rå, og de grønne elsker jeg, fordi der er lidt mere smag i dem, når de er kogt. Heldigvis er de også sunde for os, men er de sunde for vores hunde?
I fredags var vi til stede i Retten i Randers, hvor to personer er tiltalt for at have solgt ikke mindre end 85 hvalpe på to år uden at have tilladelse fra Fødevarestyrelsen til at drive erhvervsmæssig handel med hunde. Men hvordan genkender man sælgeren, som alene har profit for øje
Dansk Kennel Klub’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen advarer imod den mexikansk-amerikansk hundetræner Cesar Millan, der den 10. maj i år gæster danmark for med sit show: ”Cesar Millan LIVE".
Den er fin og elegant. Det er en ruhåret fox terrier, men hvad ved du egentlig om racen?
For tredje år i træk kan hundeejere tage deres firbenede venner med til en helt særlig nytårsaften på Clarion Hotel Copenhagen Airport. Sidste år logrede mere end 100 hunde ind i det nye år på hotellet, og i år er de første 160 værelser allerede booket. Men der er stadig plads til flere hunde på hotellet, som tilbyder en festlig aften bag lydisolerende ruder, så også hundene kan nyde overgangen til det nye år
Nogle hunde har det bare i sig. Den danske spids ludvig må siges at være en af dem
Rafael De Santiago, der var formand for FCI 2013 – 2019 er afgået ved døden. Det skriver FCI på deres hjemmeside
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen
I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025