Faste læsere af magasinet HUNDEN kender med garanti allerede Jakob, som er blevet fulgt gennem to artikler i bladet.
Den korte historie er, at han som en ganske almindelig glad hvalp, ville springe op af sin ejer, da han var fire måneder gammel. Uheldigvis lander han forkert og brækker skulderen. Han bliver opereret tre gange over seks måneder, men på grund af skaden, har han gået forkert, og det giver ham udfordringer i musklerne.
Han ejer, Rikke Iburg Thomsen, gør hvad hun kan for at hjælpe ham, men hun har overskredet forsikringens maxbeløb, og har selv brugt en masse af sine penge på at hjælpe sin elskede hund.
Hele perioden siden uheldet i juni 2017 har været præget af op- og nedture for både Jakob og Rikke Iburg Thomsen.
For eksempel da dyrlægen endelig sagde ja til, at Jakob måtte begynde på genoptræning efter flere måneder i ro i et bur. En uge inde i træningsforløbet begynder operationssåret at bløde. Dyrlægen konstaterer, at de tråde, hunden er blevet syet med, er begyndt at stikke hul i ham indefra.
Dommen er, at Jakob skal holde sig i ro i 14 dage.
Jakob og ejer oplever flere op- og nedture. Life is a rollercoaster, skriver Rikke Iburg Thomsen på facebookgruppen for sin hund.
Nu er lyset i tunnelen for alvor ved at blive klart. 24. januar skrev Rikke i facebookgruppen, at de sidste 10 dage er brugt på at trappe ud af smertestillende, som Jakob har fået i syv måneder.
28. januar står et endnu mere opløftende opslag i gruppen.
Her kan man se et billede af en rute rundt i skovene omkring Hammel. Nedenfor afslører teksten, at Rikke og Jakob har gået en tur på 3,27 kilometer. Rikkes kommentar er følgende:
– Skøn gåtur efter en hel dag på kursus Og det bedste af det hele. Der er begyndt at komme “Spaniel-bounce” i hans bevægelser. I dag er helt klart en af de gode dage, UDEN smertestillende.
Du kan læse meget mere om Jakob og Rikkes kamp i Magasinet HUNDEN fra november og fra december.
Derudover kan du følge den daglige udvikling på facebooksiden: sieger's rockabye baby "jakob"
I næste nummer af HUNDEN kan du læse den rørende historie om tiårige Tiffanie, der overlevede mavedrejning og gennemgik en nøje planlagt genoptræning.
Med alderen får mange hunde problemer med stive og ømme led i ben og ryg - det kan begrænse hunden og påvirke dens livskvalitet. Heldigvis er der flere ting, du kan gøre for at hjælpe din seniorhund forblive aktiv så længe som muligt
Hydroterapi er når hunden genoptrænes i vand, enten gennem svømmetræning eller ved at gå på et vandløbebånd. Hydroterapi har en masse gode egenskaber og kan hjælpe hunde med mange forskellige typer af problemer
Tirsdag morgen kørte en bil galt ved Blenstrup. I bilen var to hunde. Den ene fik ejeren kaldt til sig, mens den anden stak af
I 2013 blev Cassie, der er en cocker spaniel, stjålet fra sine ejere. Nu er Cassie genforenet med sin familie
Selvom man er erfaren opdrætter, går tingene ikke altid som man forventer. Det kan Lotte Höhrmann skrive under på
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler