Faste læsere af magasinet HUNDEN kender med garanti allerede Jakob, som er blevet fulgt gennem to artikler i bladet.
Den korte historie er, at han som en ganske almindelig glad hvalp, ville springe op af sin ejer, da han var fire måneder gammel. Uheldigvis lander han forkert og brækker skulderen. Han bliver opereret tre gange over seks måneder, men på grund af skaden, har han gået forkert, og det giver ham udfordringer i musklerne.
Han ejer, Rikke Iburg Thomsen, gør hvad hun kan for at hjælpe ham, men hun har overskredet forsikringens maxbeløb, og har selv brugt en masse af sine penge på at hjælpe sin elskede hund.
Hele perioden siden uheldet i juni 2017 har været præget af op- og nedture for både Jakob og Rikke Iburg Thomsen.
For eksempel da dyrlægen endelig sagde ja til, at Jakob måtte begynde på genoptræning efter flere måneder i ro i et bur. En uge inde i træningsforløbet begynder operationssåret at bløde. Dyrlægen konstaterer, at de tråde, hunden er blevet syet med, er begyndt at stikke hul i ham indefra.
Dommen er, at Jakob skal holde sig i ro i 14 dage.
Jakob og ejer oplever flere op- og nedture. Life is a rollercoaster, skriver Rikke Iburg Thomsen på facebookgruppen for sin hund.
Nu er lyset i tunnelen for alvor ved at blive klart. 24. januar skrev Rikke i facebookgruppen, at de sidste 10 dage er brugt på at trappe ud af smertestillende, som Jakob har fået i syv måneder.
28. januar står et endnu mere opløftende opslag i gruppen.
Her kan man se et billede af en rute rundt i skovene omkring Hammel. Nedenfor afslører teksten, at Rikke og Jakob har gået en tur på 3,27 kilometer. Rikkes kommentar er følgende:
– Skøn gåtur efter en hel dag på kursus Og det bedste af det hele. Der er begyndt at komme “Spaniel-bounce” i hans bevægelser. I dag er helt klart en af de gode dage, UDEN smertestillende.
Du kan læse meget mere om Jakob og Rikkes kamp i Magasinet HUNDEN fra november og fra december.
Derudover kan du følge den daglige udvikling på facebooksiden: sieger's rockabye baby "jakob"
I næste nummer af HUNDEN kan du læse den rørende historie om tiårige Tiffanie, der overlevede mavedrejning og gennemgik en nøje planlagt genoptræning.
Med alderen får mange hunde problemer med stive og ømme led i ben og ryg - det kan begrænse hunden og påvirke dens livskvalitet. Heldigvis er der flere ting, du kan gøre for at hjælpe din seniorhund forblive aktiv så længe som muligt
Hydroterapi er når hunden genoptrænes i vand, enten gennem svømmetræning eller ved at gå på et vandløbebånd. Hydroterapi har en masse gode egenskaber og kan hjælpe hunde med mange forskellige typer af problemer
Sidste år i Fredericia var det en engelsk springer spaniel, der blev BIS. Det fejrer vi med en fredagsquiz om racen
Dagens afsluttende konkurrence, Best in Show, blev rundet af med en flot præsentation af de 10 gruppevindere.
Undersøgelser af hjertets pumpefunktion hos 1-3 årige hunde kan forudsige, om hundene er i øget risiko for at dø af hjertesygdom senere i livet, viser et studie fra Københavns Universitet
Førstehjælp til hunde får muligvis ikke ret mange genkendende klokker til at ringe. Ikke desto minde er det dog vigtigt at kunne førstehjælp som hundeejer, så man er forberedt bedst muligt, hvis en ulykke indtræffer
Er du ejer af en cavalier king charles spaniel, så kan det være dig, KU-SUND lige nu står og mangler
Tirsdag morgen kørte en bil galt ved Blenstrup. I bilen var to hunde. Den ene fik ejeren kaldt til sig, mens den anden stak af
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?