15. april bør alle hundeinteresserede danskere tænde for DK4. Her toner en kvinde frem, som i den grad har godt fat i både den nationale og den internationale hundeverden.
Kvinden er Miriam Søndergaard, der er flere gange dansk mester og tidligere verdensmester i lydighed, og så er hun indehaver af Indog Elitecenter i Viborg.
– Det var fedt. Helle Huber var go til at stille de rigtige spørgsmål da hun selv er hundemenneske. Så det blev lynhurtigt mere som en samtale mellem hende og mig, hvor vi næsten glemte, der var kamera på, fortæller Miriam Søndergaard.
Programmet kommer til at vare i 41 minutter, og bortset fra fem minutter handler programmet udelukkende om Miriam.
– Jeg tror ikke, det var den oprindelige plan, men de må jo have fundet det interessant, siger Miriam og griner.
Programmet handler om den side af hundetræning, hvor man går meget op i træningen, og at vise hvor vigtigt det er at vælge race efter, hvad man kan tilbyde sin hund.
– Jeg viser lidt øvelser med hver hund. Jeg har jo selv fire border collier, og så forklarer jeg lidt om hver øvelse. Vi taler om hvordan det er at have fem hunde i hjemmet. Udover mine fire border collier har jeg nemlig også Tito, der er chihuahua. Vi snakker om, hvorfor hundene er rolige og afslappede derhjemme, og om at en konkurrencehund også er en sofahund, fortæller Miriam Søndergaard og fortsætter:
– Vi taler om hvordan jeg træner, og om hvorfor man ikke skal skælde ud i sin træning. Vi taler om vigtigheden af at være positiv, også når hunden fejler, og om hvordan jeg håndterer det.
Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.
Miriam fra Indog Elite Center har mange års erfaringer med træning og udstyr til hunde. Tilbage i maj måned fik hun en ide til forbedringer på de populære hundetelte, der bruges når vores hunde er med til konkurrencer eller på farten.
Det netop overståede VM i lydighed blev sidste optræden ved et verdensmesterskab for Miriam Søndergaards Casey. En hund, der har vundet mere end de fleste
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
På vej op gennem det mørke klokketårn møder Vitus både flagermus, en sulten slørugle og nye sandheder om den onde Azazel. Men da Tyto afslører, at ingen kan forlade kirkens område i live, står Vitus pludselig fanget i et mareridt uden udgang