Pomeranianen blev luftet af en mor og hendes 2-årige datter - det var datteren, der gik med den lille hund i snor. Ved et indkøbscenter står en rottweiler bundet, og da poomeranianen passere, angriber rottweileren og ender altså med at bide den mindre hund ihjel. Da ejeren af rottweileren kommer ud fra indkøbscenteret, tog han blot hunden med sig uden at sige et ord til den chokerede pomeranian-ejer. Kort efter blev politiet tilkaldt, og de fandt også hurtigt frem til manden, der ejede rottweileren. Manden nægtede at lukke politiet ind i sit hjem, og politiet vurderede ikke at sagen var alvorlig nok til at de ville fremtvinge sig adgang til mandens lejlighed. Nordjyllands Politi efterforsker fortast sagen og har endnu ikke besluttet om rottweileren skal aflives, om den skal have mundkurv på, eller om det udelukkende ender med, at hundeejeren får en bøde for at overtræde hundeloven. Loven siger, at en hund, som har skambidt en anden hund skal - ikke kan - aflives. Her har overfaldshunden dog været bundet og er selv blevet "opsøgt" af den anden hund. I den situation træder aflivningsbestemmelsen ikke automatisk i kraft. Men politiet har andre muligheder f.eks. at give pålæg om mundkurv og sikker indhegning af ejerens grund. Det er nemlig under alle omstændigheder ejerens ansvar, at hans hund ikke forvolder skade. Sagen er naturligvis meget ulykkelig for ejeren af den lille hund, og samtidig giver en fuldstændig uansvarlig ejer af en krævende hund med sin adfærd desværre skyts til yderligere restriktioner. For det første bør en sådan hund ikke sidde alene bundet af ved en butik. Den vil typisk forsvare sit område, hvis nogen kommer for tæt på. For det andet er ejerens reaktion efter ulykken helt uacceptabel. Samtidig skal det også påpeges, at et barn på 2 år er alt for lille til at styre at gå med en hund, selv om hunden er lille. Der skal en langt ældre person til for at kunne overskue f.eks. hvad der sker rundt om et hjørne.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.