Pomeranianen blev luftet af en mor og hendes 2-årige datter - det var datteren, der gik med den lille hund i snor. Ved et indkøbscenter står en rottweiler bundet, og da poomeranianen passere, angriber rottweileren og ender altså med at bide den mindre hund ihjel. Da ejeren af rottweileren kommer ud fra indkøbscenteret, tog han blot hunden med sig uden at sige et ord til den chokerede pomeranian-ejer. Kort efter blev politiet tilkaldt, og de fandt også hurtigt frem til manden, der ejede rottweileren. Manden nægtede at lukke politiet ind i sit hjem, og politiet vurderede ikke at sagen var alvorlig nok til at de ville fremtvinge sig adgang til mandens lejlighed. Nordjyllands Politi efterforsker fortast sagen og har endnu ikke besluttet om rottweileren skal aflives, om den skal have mundkurv på, eller om det udelukkende ender med, at hundeejeren får en bøde for at overtræde hundeloven. Loven siger, at en hund, som har skambidt en anden hund skal - ikke kan - aflives. Her har overfaldshunden dog været bundet og er selv blevet "opsøgt" af den anden hund. I den situation træder aflivningsbestemmelsen ikke automatisk i kraft. Men politiet har andre muligheder f.eks. at give pålæg om mundkurv og sikker indhegning af ejerens grund. Det er nemlig under alle omstændigheder ejerens ansvar, at hans hund ikke forvolder skade. Sagen er naturligvis meget ulykkelig for ejeren af den lille hund, og samtidig giver en fuldstændig uansvarlig ejer af en krævende hund med sin adfærd desværre skyts til yderligere restriktioner. For det første bør en sådan hund ikke sidde alene bundet af ved en butik. Den vil typisk forsvare sit område, hvis nogen kommer for tæt på. For det andet er ejerens reaktion efter ulykken helt uacceptabel. Samtidig skal det også påpeges, at et barn på 2 år er alt for lille til at styre at gå med en hund, selv om hunden er lille. Der skal en langt ældre person til for at kunne overskue f.eks. hvad der sker rundt om et hjørne.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?