Den fire år gamle jack russel terrier Ollie var på gåtur med sin ejer Ian Farquhar, Dundee, da en høg, der blev trænet i nærheden, pludselig angreb hunden. Ian Farquhar hørte lyde fra slagsmål og så noget brunt angribe sin hund. Først troede han, det var en anden hund og prøvede at sparke den, men den ville ikke give slip. Så så han vingerne, og de gik op for ham, at det var en rovfugl, der angreb Ollies hoved. Hunden skreg og var i løbet af et splitsekund dækket af blod. Høgens ejer, Colin Kirk, kom ilende til og fik høgen fri af hunden. Til Ian Farquhars rædsel fik han øje på Ollies tunge, der nu var i høgeejerens hånd. Colin Kirk oplyste straks, at høgen var forsikret, og at Ian Farquhar ikke skulle bekymre sig om betaling af dyrlægeregningen. Han var også indforstået med, at Farquha muligvis vil kræve høgen aflivet. Kirk kørte hund og ejer til dyrlægen. Ollie blev opereret – væv blev syet fast, og halvdelen af hans mandler blev fjernet. Hvis ikke han kan lære at synke sin mad uden sin tunge, vil han skulle håndfodres resten af livet – og muligvis vil han heller ikke være i stand til at drikke bortset fra af en flaske. Ian Farquhar håber naturligvis det bedste for sin hund, men sandsynligheden for, at Ollie må aflives er stor. Læs mere og se billeder af Ollie via linket under billedet til højre. Kilde: dogworld.co.uk og dailymail.co.uk
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?