I går i programmet Luksusfælden på TV3 kunne man se parret Frida og Charly. De havde, som man nu har i det program, lidt problemer med at håndtere økonomien.
Et af deres problemer var udgifterne til deres hund. De havde for eksempel købt hele 13 julekalendere til hunden, og de havde det sidste år brugt 14.000 kroner på hunden. Det skal så lige siges, at hunden ikke var forsikret.
Det fik os til at tænke på, hvornår man egentlig forkæler hunden for meget.
Er det for meget, når man ikke bare køber det billigste foder, eller er det først for meget, når forkælelse resulterer i økonomiske problemer?
Hvad siger I? Kan man forkæle hunden for meget?
Vi tænker, at det måske kan være en diskussion, der er delte meninger om. Derfor beder vi om, at man husker at respektere andres holdninger og holder en god tone. For måske kan man faktisk lære noget af andres indlæg, også selv om man er uenig i dem.
Den søde juletid nærmer sig med hastige skridt, hvor mange danskere har tradition for at samles om nærvær, julegodter, forkælelse, gaver og meget mere. Desværre kan flere af julens fristelser dog indebære livsfare for familiens firbenede medlemmer, og chefdyrlæge hos AniCura deler derfor ud af sine bedste tips til at sikre en god og tryg jul for vores kæledyr
Coronaen har været medvirkende til, at vi bruger flere penge på vores kæledyr. De ekstra udgifter går til forkælelse og forsikringer
I weekenden afholder internationale dyrlægestuderende dogwash på Frederiksberg. Der vil være forkælelse til hunden og kage til mennesket
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.
Et nyt studie fra ungarske forskere viser, at mange oplever større tilfredshed i forholdet til deres hund end til både familie og venner. Hundens evne til at give støtte og ro gør den til en uerstattelig del af menneskets følelsesliv.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse