På hunden.dk har vi tidligere forsøgt os med bloggere. Vi har haft nogle rigtig dygtige bloggere, som kunne fortælle om deres liv med hunde.
Nu er vi klar til at starte op igen. Derfor søger vi hundeentusiaster, som har lyst til at fortælle om deres oplevelser med hundene.
Bloggerne får deres eget lille afsnit på hunden.dk, hvor de styrer slagets gang. Der er ikke nogen fast dag eller fast mængde, man skal levere, da vi tror på, at det kun bliver rigtig godt, hvis man har noget at fortælle.
Dog skal det siges, at et indlæg om måneden nok er for lidt, så det kræver derfor også, at man lige har lidt ekstra tid og lyst til at blogge for os.
Emnerne man kan blogge om, er mange, og vi vil som altid gerne have et så varieret udbud af hundeverdenen som muligt, så vi kan komme rundt i alle krinkelkroge af dette dejlige univers.
Bloggerne vil desuden modtage sparring og få gode råd til og om deres tekster, ligesom vi også arbejder på at etablere noget skrivekursus.
Det vigtigste er, at man har en passion for hunde og elsker at fortælle om det, så skal vi nok finde ud af resten.
Har dette interesse, så send en mail til bkn@wiegaarden.dk, hvor du fortæller lidt om dig selv.
Vi glæder os rigtig meget til at skabe dette bloggerunivers, som forhåbentligt vil blive stedet, hvor danske hundemennesker finder deres yndlingsblogs fremover, og så glæder vi os bare rigtig meget til at høre fra jer.
Så er turen gået til Herning. Men hvad ved du egentlig om byen?
Så er der kun to dage til. Derfor denne quiz, hvor vi bevæger os lidt rundt om udstillingen
EDS byder jo også på VM i Dog Dancing. Derfor denne quiz om det store mesterskab
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.
De mange coronahunde har skabt et helt nyt problem. Der er ikke hvalpeværter nok til at tage kommende servicehunde til sig det første år
Båndet mellem hund og menneske er ikke nyt. Hollandsk dyrlæge finder tegn på, at kærligheden mellem menneske og hund også fandtes i stenalderen
Næste fredag byder vi på nyt, når fem unge hundemennesker får lov at blogge på hunden.dk. Det kan du følge hver fredag fremover, og du kan møde de fem her
Nyt samarbejde i hundeverdenen er netop offentliggjort. Vi glæder os allerede til pinsen 2020
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.