Hundeloven fremsat

09-12-2013 16:59, af Tine Luther
Så er forslaget om revision af hundeloven fremsat i Folketingstidende. Det ligner i store træk det forslag, som blev sendt i høring den 20. september, og som blev debatteret på Fødevareudvalgets høring på Christiansborg den 2. oktober.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Den vigtigste ændring sker i forhold til skambidningsbestemmelserne, som berører alle og har skabt stor bekymring hos mange hundeejere. Her har lovgiverne fulgt en enig indstillingen fra den arbejdsgruppe om skambidning, som DKK har deltaget i sammen med bl.a. Københavns Universitet, Den Danske Dyrlægeforening, DcH og Retslægerådet. Fremover får man som hundeejer sikkerhed for, at der ikke blot bliver set på den "tekniske" bidskade (er der et hul, som skal sys?). Der skal også indgå en vurdering af de omstændigheder, hvorunder der blev bidt. Var den bidende hund bange? Havde den ingen chance for at komme væk? Var den anden hund trængt ind på dens territorium? Vurderingen af situationen skal foretages af sagkyndige dyrlæger fra Dansk Selskab for Klinisk Veterinær Etologi (DSKVE) udpeget af Fødevareministeriet. Det er dyrlægen, som vurderer, om der er behov for at se nærmere på gerningshunden eller om selve beskrivelsen af situationen kan danne grundlag for beslutningen. Forbudslisten opretholdes uændret. Op til loven fra 2010 skal man huske, at DKK og DcH havde krævet, at der blev grebet ind over for hunde, som var eller kunne risikere at indeholde pitbull, fordi de havde vist sig alt for farlige for andre hunde. Den holdning er ikke ændret (inden for den sidste måned er en dansk/svensk gårdhund og en golden retriever blev bidt ihjel af sådanne hunde, der i begge tilfælde er kommet farende ud fra en have). Vores daværende bud var, at den type hunde skulle føres i snor og bære mundkurv. Det foretrak DKK frem for en forbudsliste. Der kunne imidlertid ikke skabes opbakning til forslaget, og der blev i stedet vedtaget en model med raceforbud - herunder forbud af en række FCI-racer, som DKK jfr. vores høringssvar ikke ønsker på forbudslisten. Der savnes statistik over hundesager frem til lovens vedtagelse i 2010. Efter 2010 viser Rigspolitiets opgørelse, at der er har været 157 skambidningssager. Heraf tegner de forbudte racer sig for over 40% af sagerne, selv om de kun udgør 2-3% af hundene i Danmark. Det tyder på, at visse hunde udgør en større risiko for omgivelserne end andre. Langt den overvejende del af de hunde-individer, som er omfattet af forbudslisten, udgøres af pitbulls eller hunde, som kan risikere at indeholde pitbull (som det også blev fremført af en tilhører med denne type hund ved høringen på Christiansborg), mens en række af de øvrige forbudte racer er meget sjældne i Danmark. Med det fremsatte forslag ophæves den såkaldte observationsliste.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og hundestjernen - 12. December

12-12-2025 09:00, af Anne Egede

Alt virkede fredeligt, da december begyndte. Men under nordlyset voksede en trussel frem, som kun de ældste skrifter havde advaret om.