Hundeloven fremsat

09-12-2013 16:59, af Tine Luther
Så er forslaget om revision af hundeloven fremsat i Folketingstidende. Det ligner i store træk det forslag, som blev sendt i høring den 20. september, og som blev debatteret på Fødevareudvalgets høring på Christiansborg den 2. oktober.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Den vigtigste ændring sker i forhold til skambidningsbestemmelserne, som berører alle og har skabt stor bekymring hos mange hundeejere. Her har lovgiverne fulgt en enig indstillingen fra den arbejdsgruppe om skambidning, som DKK har deltaget i sammen med bl.a. Københavns Universitet, Den Danske Dyrlægeforening, DcH og Retslægerådet. Fremover får man som hundeejer sikkerhed for, at der ikke blot bliver set på den "tekniske" bidskade (er der et hul, som skal sys?). Der skal også indgå en vurdering af de omstændigheder, hvorunder der blev bidt. Var den bidende hund bange? Havde den ingen chance for at komme væk? Var den anden hund trængt ind på dens territorium? Vurderingen af situationen skal foretages af sagkyndige dyrlæger fra Dansk Selskab for Klinisk Veterinær Etologi (DSKVE) udpeget af Fødevareministeriet. Det er dyrlægen, som vurderer, om der er behov for at se nærmere på gerningshunden eller om selve beskrivelsen af situationen kan danne grundlag for beslutningen. Forbudslisten opretholdes uændret. Op til loven fra 2010 skal man huske, at DKK og DcH havde krævet, at der blev grebet ind over for hunde, som var eller kunne risikere at indeholde pitbull, fordi de havde vist sig alt for farlige for andre hunde. Den holdning er ikke ændret (inden for den sidste måned er en dansk/svensk gårdhund og en golden retriever blev bidt ihjel af sådanne hunde, der i begge tilfælde er kommet farende ud fra en have). Vores daværende bud var, at den type hunde skulle føres i snor og bære mundkurv. Det foretrak DKK frem for en forbudsliste. Der kunne imidlertid ikke skabes opbakning til forslaget, og der blev i stedet vedtaget en model med raceforbud - herunder forbud af en række FCI-racer, som DKK jfr. vores høringssvar ikke ønsker på forbudslisten. Der savnes statistik over hundesager frem til lovens vedtagelse i 2010. Efter 2010 viser Rigspolitiets opgørelse, at der er har været 157 skambidningssager. Heraf tegner de forbudte racer sig for over 40% af sagerne, selv om de kun udgør 2-3% af hundene i Danmark. Det tyder på, at visse hunde udgør en større risiko for omgivelserne end andre. Langt den overvejende del af de hunde-individer, som er omfattet af forbudslisten, udgøres af pitbulls eller hunde, som kan risikere at indeholde pitbull (som det også blev fremført af en tilhører med denne type hund ved høringen på Christiansborg), mens en række af de øvrige forbudte racer er meget sjældne i Danmark. Med det fremsatte forslag ophæves den såkaldte observationsliste.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

NYHED: Nathalie Dalmatian Shampoo

01-04-2026 08:30, af Nathalie Dog Care

Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.

5 unikke påskeudflugter: En perle i hver landsdel

Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.