Hund tager på sin sidste gåtur – hundrede dukker op

19-11-2016 11:15, af Kasper Larsson
”Vi tager vores sidste gåtur sammen på hans elskede Porth Beach. Jeg ville blive meget glad, hvis hundeelskere- og ejere og venner ville gå turen med os”
Copyright Ridehesten.com
Hundredevis af mennesker dukkede op til Walnuts sidste gåtur på stranden. (Foto: Facebook)

Den lille whippet Walnut mødte sin far, Mark Woods, da han var en lille hvalp, og parret har været bedste venner lige siden. Walnut har levet et langt og godt liv med sin far i England. Men 18 år er en fremskreden alder for en hund, og Walnuts helbred var hurtigt begyndt at gå i den gale retning. Hans familie blev nødt til at træffe den hårde beslutning. Mark Woods har knust over tanken, at skulle miste sin bedste ven, og han besluttede derfor, at inden walnut skulle herfra, skulle han ud på én sidste gåtur – og Mark ønskede, at hele verden skulle med. – Desværre skal Walnut aflives på søndag den 12. november, og derfor vil vi arrangere en sidste gåtur på Walnuts elskede strand Porth Beach kl. 9.30, skrev Mark Woods på Facebook sidste uge. – Jeg ville blive glad, hvis hundeelskere – og ejere og venner ville deltage i denne fejring af Walnut. Tusinder af mennesker delte Facebookopslaget, alle for at give Walnut den bedste sidste dag, en hund kunne ønske sig. Walnuts familie håbede at bare en håndfuld venner ville dukke op, men blev ganske enkelt chokerede da de så, hvor mange der kom. På den søndag på Porth Beach dukkede hundrede vis af mennesker op, for at gå sammen med Walnut, imens han så og duftede til sit yndlingssted én sidste gang. Selv var Walnut for svag til at gå turen, så hans far Mark bar ham, svøbt i et varmt tæppe, omringet af familie, gamle og nye venner. Han fik endda også lov til at dyppe poterne i vandet én sidste gang. Efter turen blev Walnut kørt til dyrlægen, og kl. 11.56 døde han. Hans forældre og hans hundebrødre Monty, Nelson og Charlie var alle tilstede, og sikrede sig, at Walnuts sidste øjeblik på jorden var fyldt med kærlighed. – Tak til de hundrede af mennesker der deltog i turen denne morgen og til alle dem, der havde deres egen tur med deres elskede kæledyr kl. 9.30 rundt om på kloden, skriver Mark Woods på Facebook. Kilde: Thedodo.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme. 

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Søndagens billeder er endelig online

20-08-2025 16:20, af Karina Green

Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder

Ny undersøgelse: Mange hundeejere tager ikke truslen fra flåter alvorligt

21-03-2025 08:06, af Cecilie Friis Amstrup

Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter