Hund redder ejer fra klapperslange

21-06-2013 15:32, af Tine Luther
Anatolsk hyrdehund blev hyldet som en sand helt efter at have redder en bjergvandrer fra en klapperslange.

I søndags var Diane Castañaon og hendes mand John Forsyth var på vandring i Mount Tamalpais State Park in Marin County, Californien, med deres anatolske hyrdehund Mighty Shakira. Pludselig stoppede Shakira op foran Diane Castañaon. Hunden stivnede og fastholdt en advarende position med hale og ører opmærksomt rejst. Så bakkede den mod Diane Castañaon og ville ikke lade hende passere for at gå videre på bjergstien. Diane Castañaon så over hundens skulder og fik til sin skræk øje på klapperslangen på stien nøjagtig der, hvor hun ville have placeret sin fod i næste skridt. John Forsyth mener, at hundens reaktion reddede Diane Castañaon. Dels forhindrede den slangen i at indtage en offensiv position, og dels forhindrede den Diane Castañaon i at bringe sig selv i fare for slangen. Det lykkedes John Forsyth at skræmme slangen væk ved at kaste nogle sten imod den. Resten af turen var Shakira meget opmærksom. Hun var i front og lod hverken Diane Castañaon eller John Forsyth komme foran. Faktisk var hunden i større fare end sin ejer, eftersom bid fra en klapperslange er 25 gange mere dødeligt for hunde end for mennesker. Kilde: lifewithdogs.tv

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.