To hvalpe har gjort det særdeles godt i ringen med dansk/svensk gårdhund.
I dag søndag tog Little Denmark's Xtra Xport B by Joey bedste hvalp med sin bror Little Denmark's Xtream X-bomb Joey Jr. Aka Keyser på andenpladsen. Lørdag tog Keyser førstepladsen.
Som sådan er der ikke noget unormalt i dette, men kigger man på de to hvalpes navne, vil man se, at de begge bærer navnet Joey i sig og Joey er navnet på deres far. En hund, der døde i december, men som altså nåede at lave tre fantastiske hvalpe, hvoraf to af dem er i Roskilde i dag.
Men hey, hvor er kennelnavnet på Joey, spørger man måske. Det findes ikke. For Joey var en dansk/svensk gårdhund, som blev købt på Lillebæltsmarkedet, hvor han blev solgt som foxterrier.
I 11 år gik han og hans ejer Mette Finnedahl Hansen helt uvidende om, at han faktisk var en rigtig flot dansk/svensk gårdhund.
Det var først da opdrætter Helene Riisgaard Pedersen fik øje på ham på en video på Facebook, at nogen blev opmærksomme på, at han var et flot racetypisk individ.
Derfor kom han til en prøve for at se, om han kunne blive indmønstret.
- Jeg husker, at dommeren, Mikael Tranholm, sagde, at det var utroligt, at der kunne gå såfdan en flot dansk/svensk gårdhund rundt uden papirer, fortæller Helene Riisgaard Pedersen.
Joey blev parret med Little Miss Denmark's Riff Raff Rita, og 8. november kom der tre hvalpe til verden. Joey nåede ikke selv at møde sine hvalpe, inden han døde 10. december.
- Jeg synes, det er helt vildt, fordi vi får tilført nyt blod til racen, og så vinder hvalpene over hunde, der har kendte aner i flere generationer tilbage. Det er sjovt, men det er også utrolig vigtigt for racen, lyder det fra Helene Riisgaard Pedersen.
Læs mere om de to hvalpe og om, hvorfor Mette Finnedahl Hansen nu er blevet vild med udstillinger i juninummeret af HUNDEN.
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Den dansk/svenske gårdhund har fået fuld anerkendelse af den Amerikanske Kennel Club (AKC). Anerkendelsen åbner dørene til konkurrencer på alle niveauer i USA og markerer en vigtig sejr for racens fremtid uden for Skandinavien.
Den danske hunderace dansk/svensk gårdhund, er netop blevet fuldt godkendt af den amerikanske kennelklub (AKC).
Årets sidste juniorhandlingkonkurrence er netop afsluttet og selvfølgelig løb årets juniorhandler med sejren
På trods af nattens snestorm er godt 3000 hunde og ejere mødt op i Messe C, Fredericia til årets første store internationale udstilling.
Du kan nu se alle vores billeder fra udstillingen i Vejen
Kort tid efter at Bella blev adopteret til en kærlig familie, løb hun væk. I otte dage var hun forsvundet, og flere hundrede borgere på tværs af kommuner i Region Sjælland samarbejdede om at få hende hjem igen. Det lykkedes, og nu er Bella tilbage på Roskilde Internat
Så er Årets Avlsklasse afgjort, og det blev Surtsey's E-Eydis, islandsk fårehund, der løb med sejren et point foran Javika's Neymar JR Stump Boblop, dansk/svensk gårdhund, og vi skal nok skrive meget mere om Årets Avlshund, men her kommer lidt om nummer to
Det blev den hvide puli Cseri-Suba’s Csöre, som er ejet af danske Bodil Rüsz, der vandt den prestigefyldte titel som Best In Show på første del af DKK’s internationale udstilling på Bornholm. Den finske dommer var ikke i tvivl om sin vinder og roste den til skyerne
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet