Torsdag klokken 9.00 blev Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi kaldt ud til Skellebjerg station lidt uden for Dianalund. Her havde personalet opdaget en passager uden gyldig billet, og passageren var åbenbart ikke meget for at opgive navn og cpr-nummer.
Passageren var en ung cavalier king charles spaniel, og da den var helt alene i toget, regnede man med, at den var herreløs.
Da politiet kort efter ankom, blev hunden chipskannet, og herefter fik betjentene kontakt til ejeren, en 60-årig mand fra Ringsted, som fortalte, at hunden blev passet hos en bekendt i Ruds-Vedby. Her var den stukket af under en luftetur uden halsbånd og hundetegn.
Det vides ikke, om den har taget toget af sig selv eller hvordan den er kommet fra Ruds-Vedby til Skellebjerg, men den har ikke fået en kontrolafgift af togføreren. Til gengæld står den 60-årige ejer til en bøde på 1.000 kroner for overtrædelse af hundeloven, fordi hunden ikke havde halsbånd og hundetegn på.
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.