Udstillingen i Herning er noget ganske særligt. Mange har brugt et par ekstra minutter foran spejlet, og tøjet er nøje udvalgt til det store event. Også hos standene er der gjort lidt ekstra ud af udstillingen. En af de stande, der for alvor er gået all in, er Dorthe Martinas Østrand. Standen, der fylder hele 35 meter i Hal C, byder på alt fra workshop til behandlinger, gode tilbud og konkurrencer.
På standen har Dorthe Martina og Østrand besøg af Hokamix & Grau og Panagenics, som alle er med til at give standen det et ekstra pift.
Fra Hokamix & Grau kan du møde Jan Kroeske og Stijn Lathouwers. De har taget en masse gode tilbud med, og står klar til at svare på alverdens spørgsmål, ligesom de også gerne fortæller om deres nye produkter.
Fra Panagenics kan du møde Jessica Van Den Boom og Peter de Bruijn, der afholder workshop, hvor de demonstrerer og fortæller alt om brugen og effekten af Panagenics. Man vil også kunne se hunde blive vasket og groomet, og er man tidligt på færde, kan man være heldig at få sin egen hund vasket og groomet.
Derudover har Østrand naturligvis deres egne tilbud med på gode produkter til menneske og hund.
- Vi vil gerne præsentere kunderne for vores leverandører og producenter, så det var helt oplagt at invitere dem med herop. Jeg håber så, at det vil tiltrække en masse mennesker både for min egen forretnings skyld, men også for at få så mange som muligt til at komme her til udstillingen, lyder det fra Dorthe Martina.
Hos HUNDEN er vi i fuld gang med opsætningen af årets racekavalkade, som årligt vises i februarnummeret. Husk i den forbindelse at sende os dit favorit billede af din racevinder.
Den treårige basenji Kai har opnået en imponerende andenplads i Dansk Kennel Klubs konkurrence om Årets Hund – og har samtidig en særlig plads i sin families hjerte.
Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen