DKK’s nye disciplin Nose Work hitter

25-01-2017 11:21, af Kasper Larsson
Nose Work er en ny sport i Danmark, hvor hunden lærer at bruge næsen og afsøge forskellige miljøer
Copyright Ridehesten.com
Nose Work er en let tilgængelig træningsform, der trætter hunden mentalt, og giver gode oplevelser til både hund og fører. (Foto: Wiegaarden/Tine Luther)

I 2017 bliver Nose Work en officiel konkurrencesport i DKK, men Nose Work er for alle; ikke kun de konkurrencedrevne ekvipager. Alle uanset race, alder og erfaring med søgearbejdet kan deltage og få gode og sjove oplevelser med sin hund. God aktivitet for hunden Hunde er skabt til at bruge næsen, og Nose Work tillader netop dette. Den lærer at arbejde selvstændigt og løse problemer, hvilket giver mentalt trætte og tilfredse hunde. Kom godt i gang: Nose Work er en simpel disciplin, og det eneste du skal bruge, for at komme ordentligt i gang: beholdere i alle størrelser, former, farver og materialer. Kegler, IKEA bøtter, papkasser osv. Alle former for beholdere fungerer – så længe de er store nok til, at hunden kan få snuden ned i dem, uden at bøtten hænger fast på hundens næse efterfølgende. Start ud med at placere få beholdere på gulvet med en godbid i hver. Lad hunden afsøge alle bøtterne og finde og spise godbidderne. Efter få forsøg vil hunden have fanget konceptet; det handler om at finde godbidder. Nu er du klar til trin to: MANGE beholdere, som nova scotia duck tolling retrieveren Zeus på videoen her bliver udfordret med. Du kan nu gradvist øge sværhedsgraden, ved at gemme godbidderne sværere steder, så din hund skal arbejde mere intenst for at finde dem. Den 2. februar vil DKK på Facebooksiden Et Liv med Hund give flere eksempler på, hvordan du kan træne Nose Work med din hund. Læs mere om Nose Work på Dansk Kennel Klubs hjemmeside.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Glade berner sennenhunde trak i arbejdstøjet

01-06-2025 15:55, af Cecilie Friis Amstrup

En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel

Er din hund sur på dig

11-05-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?

Faldende fødselsrate: Yngre danskere vælger kæledyr frem for børn

26-05-2025 08:52, af Cecilie Friis Amstrup

I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse