Dansk veteran tog Crufts med storm

12-03-2018 10:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kajsenborg’s Dirty Diana strøg til tops som bedste jack russell veteran, ligesom den også vandt BIM veteran ved verdens største hundeshow, Crufts, i England

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Mens dyrevenner i Danmark stimlede sammen for at se på heste i Herning, blev verdens største hundeudstilling hold i England.

Crufts 2018 havde besøg af 21032 hunde fra 49 forskellige lande. Danmark stillede med 108 hunde.

En af disse hunde var Kajensborg’s Dirty Diana. En smuk jack russell terrier, som har holdt pause fra ringen i fire år. Nu er hun så blevet veteran, men det viste sig ikke at være nogen hindring for hunden, der tog godt for sig af præmierne.

– Hun gjorde et kæmpe comeback og opførte sig som en hvalp. Hun var så glad for at være tilbage i ringen, med masser af opmærksomhed. Hun elsker det, og så bliver man så glad og stolt, fortæller opdrætter og ejer Tenna Schildknecht Grenaae.

Der var da også masser at være stolt af for Tenna Schildknecht Grenaae. Ikke alene nød Dirty Diana at være tilbage i ringen. Dommerne nød også, hvad de så i jack russell tæven.

Derfor blev det både til en pris for bedst i race (BIR) veteran og bedste tæve (BIM). Noget som hendes ejer er meget stolt af.

– For det første er det jo en ekstra stor oplevelse at vinde med en terrier i England og især Crufts. Dette var min første tur til Crufts som udstiller. Helt sikkert ikke den sidste. Det vilde med jack russell er, at de først gang nogen sinde kunne udstilles på Crufts sidste år, så det er ekstra spændende som opdrætter, at følge udviklingen af racen, i dens oprindelige hjemland.

Tag afsted
Tenna Schildknecht Grenaae var imponeret over det enorme show, og hun kan kun anbefale alle andre at tage turen over eller under havet næste gang, der er Crufts.

– Det er kæmpe stort. Der er så mange mennesker, fra hele verdenen, du kan købe alt i de flere 100 stande. det er fantastisk og burde opleves, siger hun.

Mens rejsen til England var ren barnemad og konkurrencerne blev gennemført med succes for Tenna og Dirty Diana, gik det knap så godt med hjemturen.

– Jeanel Kristensen, Kira Lorensen og jeg med vores hunde Neville, Noma, Stoffer, Iben og Ana havde en fantastisk og overraskende nem tur til England. Alt gik efter planen. Vi havde en fantastisk udstilling, alle vores hunde fik en Rosette med hjem, fortæller Tenna Schildknecht Grenaae og fortsætter:


– Alt er perfekt, lige indtil hjemturen. Det regner hele vejen igennem England, Frankrig, Belgien og Holland. Vi når heldigvis til Tyskland, da bilen begynder at blinke. Vi kører ind til siden, stopper og starter igen. Lampen er stoppet med at blinke, så vi kan fortsætte. Vi kommer få kilometer længere og bilen taber fart og lampen blinker igen. Vi må så trille af motorvejen og til nærmeste tankstation. Vi får fat på SOS og efter lidt mere end 2 timers venten kommer vejhjælp og konstaterer, at bilen skulle på værksted. Så vi bliver indlogeret på hotel.
Søndag morgen kunne vi få en lånebil, så vi kunne fortsætte turen hjem. Men hvad der er galt med min bil, ved jeg ikke endnu. Det vigtigste i sådan en situation er, at holde humøret oppe, og det gjorde vi.

Læs også

Crufts: En drøm blev til virkelighed for Danmarks bedste juniorhandler

08-03-2025 17:50, af Cecilie Friis Amstrup

Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere 

Crufts: Flyball kombinerer fart, præcision og holdånd

08-03-2025 08:37, af Cecilie Friis Amstrup

Har du hørt om Flyball? En tempofyldt hundesport, hvor firbenede atleter konkurrerer i en hæsblæsende stafet over spring i et forsøg på at slå modstanderholdet 

Crufts: Heelwork to Music forener præcision og kreativitet

07-03-2025 08:01, af Cecilie Friis Amstrup

Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi

Yes–Man

21-06-2014 18:58, af Tine Luther
Puli sejrede ved dagens internationale udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub. Alle fire topplaceringer gik til danske hunde.

Overraskende vinder i Vejen

18-08-2023 18:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Første dag i Vejen er slut. Det har været en dejlig dag, som sluttede med en overraskende men yderst fortjent vinder

La grande finale i Herning

30-10-2014 09:21, af Tine Luther
Birger er en menneskets bedste ven. Han er en helt særlig politihund, der klarer voldtægtsforbrydere og drabsmænd - og han vil blive hædret for sin indsats på Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Messecenter Herning i den kommende weekend. Birger bliver ikke alene. Over 7.800 andre hunde fra hele Europa kommer til bedømmelse hos de internationale dommere ved årets sidste og største hundeudstilling.

Roskilde 2019: Første danske CACIB til dansk/svensk gårdhund blev norsk

09-05-2020 12:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen

WebTV: Gruppekonkurrencerne i Hillerød

10-05-2011 12:59, af Anne Kristine Tollestrup
Se eller gense de bedste hunde fra gruppekonkurrencerne på den internationale udstilling i Hillerød.

Russeren der elsker sin familie

19-08-2018 12:00, af Marie Helene Rigård Rohleder

En hund der lever for at elske sin familie. Sådan beskrives racen Russkaya tsvetnaya bolonka. Helle Sydendal har tre af slagsen. Hun udstiller på Bornholm i weekenden med den lille sorte russer Boris.  

Hundeudstilling i Roskilde fik tragisk start

11-05-2018 11:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter godt to timer af årets hundeudstilling i Roskilde faldt en hund død om

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på