Dansk veteran tog Crufts med storm

12-03-2018 10:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kajsenborg’s Dirty Diana strøg til tops som bedste jack russell veteran, ligesom den også vandt BIM veteran ved verdens største hundeshow, Crufts, i England

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Mens dyrevenner i Danmark stimlede sammen for at se på heste i Herning, blev verdens største hundeudstilling hold i England.

Crufts 2018 havde besøg af 21032 hunde fra 49 forskellige lande. Danmark stillede med 108 hunde.

En af disse hunde var Kajensborg’s Dirty Diana. En smuk jack russell terrier, som har holdt pause fra ringen i fire år. Nu er hun så blevet veteran, men det viste sig ikke at være nogen hindring for hunden, der tog godt for sig af præmierne.

– Hun gjorde et kæmpe comeback og opførte sig som en hvalp. Hun var så glad for at være tilbage i ringen, med masser af opmærksomhed. Hun elsker det, og så bliver man så glad og stolt, fortæller opdrætter og ejer Tenna Schildknecht Grenaae.

Der var da også masser at være stolt af for Tenna Schildknecht Grenaae. Ikke alene nød Dirty Diana at være tilbage i ringen. Dommerne nød også, hvad de så i jack russell tæven.

Derfor blev det både til en pris for bedst i race (BIR) veteran og bedste tæve (BIM). Noget som hendes ejer er meget stolt af.

– For det første er det jo en ekstra stor oplevelse at vinde med en terrier i England og især Crufts. Dette var min første tur til Crufts som udstiller. Helt sikkert ikke den sidste. Det vilde med jack russell er, at de først gang nogen sinde kunne udstilles på Crufts sidste år, så det er ekstra spændende som opdrætter, at følge udviklingen af racen, i dens oprindelige hjemland.

Tag afsted
Tenna Schildknecht Grenaae var imponeret over det enorme show, og hun kan kun anbefale alle andre at tage turen over eller under havet næste gang, der er Crufts.

– Det er kæmpe stort. Der er så mange mennesker, fra hele verdenen, du kan købe alt i de flere 100 stande. det er fantastisk og burde opleves, siger hun.

Mens rejsen til England var ren barnemad og konkurrencerne blev gennemført med succes for Tenna og Dirty Diana, gik det knap så godt med hjemturen.

– Jeanel Kristensen, Kira Lorensen og jeg med vores hunde Neville, Noma, Stoffer, Iben og Ana havde en fantastisk og overraskende nem tur til England. Alt gik efter planen. Vi havde en fantastisk udstilling, alle vores hunde fik en Rosette med hjem, fortæller Tenna Schildknecht Grenaae og fortsætter:


– Alt er perfekt, lige indtil hjemturen. Det regner hele vejen igennem England, Frankrig, Belgien og Holland. Vi når heldigvis til Tyskland, da bilen begynder at blinke. Vi kører ind til siden, stopper og starter igen. Lampen er stoppet med at blinke, så vi kan fortsætte. Vi kommer få kilometer længere og bilen taber fart og lampen blinker igen. Vi må så trille af motorvejen og til nærmeste tankstation. Vi får fat på SOS og efter lidt mere end 2 timers venten kommer vejhjælp og konstaterer, at bilen skulle på værksted. Så vi bliver indlogeret på hotel.
Søndag morgen kunne vi få en lånebil, så vi kunne fortsætte turen hjem. Men hvad der er galt med min bil, ved jeg ikke endnu. Det vigtigste i sådan en situation er, at holde humøret oppe, og det gjorde vi.

Læs også

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

Crufts: En drøm blev til virkelighed for Danmarks bedste juniorhandler

08-03-2025 17:50, af Cecilie Friis Amstrup

Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere 

Crufts: Flyball kombinerer fart, præcision og holdånd

08-03-2025 08:37, af Cecilie Friis Amstrup

Har du hørt om Flyball? En tempofyldt hundesport, hvor firbenede atleter konkurrerer i en hæsblæsende stafet over spring i et forsøg på at slå modstanderholdet 

Naya Kühne Andersen vinder juniorhandling lørdag

12-02-2022 16:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter en lang og flot juniorhandlerdyst stod Naya Kühne Andersen som vinder af juniorhandling lørdag med sin flatcoated retriever

Roskilde: Store Ring er tilbage på sin vante plads

21-09-2024 09:46, af Trine Askjær-Jørgensen

Store Ring er tilbage på sin vante plads til DKK's udstilling i Roskilde, hvor aktiviteterne allerede startede tidligt med juniorhandlerkonkurrencer. Udstillingen byder på masser af spændende oplevelser for hundeentusiaster.

Fuldt fokus i Fredericia

10-02-2024 15:22, af Anne Cecilie Sohl

På trods af nattens snestorm er godt 3000 hunde og ejere mødt op i Messe C, Fredericia til årets første store internationale udstilling. 

Roskildes mest lydige hunde

13-05-2018 11:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sportshjørnet kan man søndag opleve lydighed i klassisk og rally version. Her kan man opleve hunde, der kan for alvor lystrer hver en kommando fra deres ejer

Billige billetter til årets hundefest

26-09-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Første weekend i november løber årets største hundefest af stablen, når den store udstillingfinale afholdes i Herning

Firbenet fest i Vejen

11-06-2024 14:39, af Anne Cecilie Sohl

I den kommende weekend den 14.-16. juni kan du med fordel lægge vejen forbi Vejen Idrætscenter og opleve hvordan arealerne bugner af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 6.500 hunde blive bedømt og centeret vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.

Erik Faarup: Tak for den store hjælp

21-06-2022 09:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag gik der lidt et chok gennem udstillingen i Vejen, da en ambulance kørte ind på pladsen. Det var Erik Faarup, der havde fået et ildebefindende, men han har det godt igen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse