K9 Biathlon er en disciplin, der i den grad har taget de danske hundeejere med storm. For eksempel kan man på Vilhelmsborg 5. september melde om godt 300 deltagere til K9 Biathlon for alle indtil videre.
Den stigende popularitet i sportsgrenen, som bedst kan betegnes som et forhindringsløb for menneske og hund, har nu fået Dansk/svensk gårdhundeklub til at stifte Årets Hund i K9 biathlon for deres race.
– Jeg har igennem de sidste par år som sekretær (nu formand) i Dansk/svensk Gårdhundeklub stået for Årets hund og pointberegning. Vi har et par brugskategorier udover udstillingskategorierne. Jeg har dog hele tiden haft et ønske om at få flere aktive i klubben, men da vi ikke selv afholder prøver og deslignende, men udstillinger, eksteriørbedømmelser og enkelte medlemsarrangementer, syntes jeg at vi skulle have flere kategorier i Årets hund, som dækkede de mange medlemmer som ikke dyrker udstilling, men er aktive på anden måde, fortæller formand for Dansk/svensk gårdhundeklub Helle Priess og fortsætter:
– Vi skal som klub favne bredt, og det kan vi bl.a. gøre ved at have kategorier inden for Årets Hund som når disse medlemmer. Vi har i klubben fået et medlem, som er blevet ambassadør for sporten, og dette gjorde, at beslutningen hurtigt kunne tages i en enig bestyrelse. Vi har derfor oprettet en kategori mere i Årets Hund gældende de landsdækkende løb, og hvis resultater kan findes på en officiel side.
Faktisk gik der kun en uge fra ideen var plantet, til Helle Priess havde lavet regler og fået godkendelse fra bestyrelsen, og nu håber klubben at kunne favne de gårdhundeejere, der løber K9 biathlon.
– En gårdhund er jo en alsidig hund, fastslår Helle Priess.
På den anden side af plankeværket er man også begejstret for den nye hæder hos Dansk/svensk gårdhundeklub.
– Det har utrolig stor betydning, og vi bliver meget rørte over, at det benarbejde, der er lagt i at få sporten udbredt i Danmark, begynder at bære frugt. Sporten favner meget bredt, og man behøver ikke være det store konkurrencemenneske for at deltage. Det handler lige så meget om at komme ud og røre sig med sin hund og få en fantastisk oplevelse. Dansk/svensk gårdhundeklub viser ved deres initiativ netop, at alle uanset størrelse kan deltage, og det er fantastisk, lyder det fra arrangør af K9 Biathlon for alle, Lotte Höhrmann.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
K9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg er godt i gang, og Daniel Tyrell sørgede for at sætte kærligheden på dagsordenen på denne dejlige hundedag
Der er godt gang i hundeaktiviteterne på Vilhelmsborg, der i denne weekend byder ind til Hund i Fokus. Et af de store trækplastre er lørdagens enorme K9 Biathlon for alle
16. oktober kan man få lov at snuse til K9 Biathlon, og det er der rigtig mange, der gerne vil
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Allerede nu har over 550 tilmeldt sig stort terrænløb med hund i Mariager i midten af august og ikke mindst nordjyderne har taget godt imod det nye initiativ.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Aarhus Festuge er meget mere end kolde Ceres, Thomas Helmig og De Hviii’e på stadion. Nu er der også gået hund i den traditionsrige festuge
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.