Camilla Strüwing dømmer i stor online irsk udstilling

12-05-2020 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Irland har dommer Paul Lawless startet en stor online hundeudstilling, som samler ind til et rigtig godt formål. Danske Camilla Strüwing er en af udstillingens mange dommere

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Siger navnet Camilla Strüwing dig ikke noget, så er det nok fordi, du ikke går på udstillinger. Det anbefaler vi dig hermed at begynde på, når det igen bliver muligt at afholde disse udstillinger.

For garvede udstillere ringer navnet nok en klokke. Hun er nemlig ofte at finde i Store Ring, når gruppe syv skal afgøres, og hun er næsten lige så ofte at finde i Best in Show.

Med sig i ringen har hun sin ualmindeligt smukke irske setter Jay-Z, der med sine elegante bevægelser får den røde pels til næsten at svømme i vinden.

I disse underlige tider bliver hunde for det meste blot udstillet via billeder på online udstillinger, og derfor kan vi kun tænke tilbage på de rigtige udstillinger og hundenes flotte bevægelser.

Selvom det ikke er det samme og på ingen måde kan fungere som erstatning, så er det dog positivt, at så mange har taget kampen op mod coronakedsomheden og arrangeret online udstillinger.

En af disse er den irske dommer Paul Lawless, der har stablet udstillingen, Strike a Paws, på benene.

Her koster det 4 Euro at deltage, og for det beløb deltager man i hele to udstillinger. Overskuddet går til kræftbekæmpelse i Irland.

Hvert år har man i Irland en stor indsamling til fordel for kræftbekæmpelse, men denne indsamlig, Daffodil Day, er også en af de ting, der er blevet aflyst grundet corona i år.

Deltager man i Gruppe syv eller BIS junior er man endda så heldig, at der blandt de mange dommere også sidder en dansker. Danskeren er førnævnte Camilla Strüwing, som sammen med hundene netop nu holder coronaferie i sommerhuset på Bornholm.

Hun indrømmer gerne, at hun er stolt over at være dommer i den irske udstilling.

– Det er en kæmpe ære, og så er jeg virkelig glad for at kunne støtte en udstilling, hvor overskuddet går til så godt et formål, fortæller hun.

Vil du vide mere om udstillingen, så kan du klikke her.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Læs også

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Irsk dommer storroser danske udstillinger

12-02-2020 15:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dommer Paul Lawless fra Irland har i er facebookopslag skrevet, hvad han mener om udstillingen i Fredericia og i Danmark i det hele taget. Det er fornem læsning

Vi hylder Paul Lawless

17-06-2022 11:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Heldigvis er danske udstillinger populære hos internationale dommere. Derfor kan Dansk Kennel Klub tiltrække nogle fornemme af slagsen. En af dem er irske Paul Lawless

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Tropisk orm fundet i dansk hund for første gang

09-08-2025 06:48, af Cecilie Friis Amstrup

En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Forskning: Forholdet mellem hunde og mennesker under lup

08-08-2025 12:58, af Cecilie Friis Amstrup

Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet