Camilla Strüwing dømmer i stor online irsk udstilling

12-05-2020 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Irland har dommer Paul Lawless startet en stor online hundeudstilling, som samler ind til et rigtig godt formål. Danske Camilla Strüwing er en af udstillingens mange dommere

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Siger navnet Camilla Strüwing dig ikke noget, så er det nok fordi, du ikke går på udstillinger. Det anbefaler vi dig hermed at begynde på, når det igen bliver muligt at afholde disse udstillinger.

For garvede udstillere ringer navnet nok en klokke. Hun er nemlig ofte at finde i Store Ring, når gruppe syv skal afgøres, og hun er næsten lige så ofte at finde i Best in Show.

Med sig i ringen har hun sin ualmindeligt smukke irske setter Jay-Z, der med sine elegante bevægelser får den røde pels til næsten at svømme i vinden.

I disse underlige tider bliver hunde for det meste blot udstillet via billeder på online udstillinger, og derfor kan vi kun tænke tilbage på de rigtige udstillinger og hundenes flotte bevægelser.

Selvom det ikke er det samme og på ingen måde kan fungere som erstatning, så er det dog positivt, at så mange har taget kampen op mod coronakedsomheden og arrangeret online udstillinger.

En af disse er den irske dommer Paul Lawless, der har stablet udstillingen, Strike a Paws, på benene.

Her koster det 4 Euro at deltage, og for det beløb deltager man i hele to udstillinger. Overskuddet går til kræftbekæmpelse i Irland.

Hvert år har man i Irland en stor indsamling til fordel for kræftbekæmpelse, men denne indsamlig, Daffodil Day, er også en af de ting, der er blevet aflyst grundet corona i år.

Deltager man i Gruppe syv eller BIS junior er man endda så heldig, at der blandt de mange dommere også sidder en dansker. Danskeren er førnævnte Camilla Strüwing, som sammen med hundene netop nu holder coronaferie i sommerhuset på Bornholm.

Hun indrømmer gerne, at hun er stolt over at være dommer i den irske udstilling.

– Det er en kæmpe ære, og så er jeg virkelig glad for at kunne støtte en udstilling, hvor overskuddet går til så godt et formål, fortæller hun.

Vil du vide mere om udstillingen, så kan du klikke her.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Læs også

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Vi hylder Paul Lawless

17-06-2022 11:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Heldigvis er danske udstillinger populære hos internationale dommere. Derfor kan Dansk Kennel Klub tiltrække nogle fornemme af slagsen. En af dem er irske Paul Lawless

Irsk dommer storroser danske udstillinger

12-02-2020 15:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dommer Paul Lawless fra Irland har i er facebookopslag skrevet, hvad han mener om udstillingen i Fredericia og i Danmark i det hele taget. Det er fornem læsning

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny bog sætter fokus på hundens lyst til samarbejde

23-04-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

I "Din kompetente hund" formidler tre af landets førende hundeeksperter ny og forskningsbaseret viden om hunde, der kan hjælpe os med at forstå hundens natur og behov. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.