Amerikanske elever samler ind til diabeteshund

27-04-2013 10:15, af Tine Luther
To gymnasieelever står bag indsamling til dreng, hvis liv trues af alvorlig diabetes.
Copyright Ridehesten.com
lifewithdogs.tv fortæller om de to high school-elever, der hjælper drengen Dylan med at få en diabeteshund. Se mere via linket neden for. (Screendump fra lifewithdogs.tv).

Da Cory Owens og Ryan Keyton, Annapolis Area Christian School, læste en avis artikel om drengen Dylan Meacham, som lider af type 1 diabetes, blev de så berørte, at de bestemte sig for at hjælpe drengen, som ønsker sig en diabeteshund. Han er ekstremt sensitiv i forhold til insulin, og hans blodsukker kan falde faretruende lavt, så han mister bevidstheden. En diabeteshund ville være en kærkommen hjælp – ikke mindst om natten, når Dylans blodsukker kan blive for lavt under søvnen. De to gymnasieelever arbejder på deres seniorprojekter, der handler om henholdsvis servicehunde og misbrugte hunde. De er blevet så engagerede under arbejdet med at skaffe Dylan en diabeteshund, at de udover dette projekt vil arbejde på generelt at udbrede kendskabet til diabetes– og servicehunde. Som led i at skaffe de op til $20,000, det vil koste at give Dylan en diabeteshund, har de arrangeret en indsamlingsgåtur på deres skole den 4. maj. Der vil også være tombola, ansigtsmaling og salg af mad og drikkevarer. Kilde: lifewithdogs.tv

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Roskilde: Cairn terrier triumferede på første dag i Store ring

09-05-2025 20:11, af Cecilie Friis Amstrup

Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.

Roskilde: Simone vandt juniorhandlerfinalen med ro og overblik

10-05-2025 20:09, af Cecilie Friis Amstrup

Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Roskilde: Cairn terrier gentog bedriften og blev Best in Show igen

10-05-2025 21:04, af Cecilie Friis Amstrup

SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads. 

Roskilde: Simone løb igen med sejren i juniorhandlingfinalen

11-05-2025 18:15, af Cecilie Friis Amstrup

For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse