Søndag den 8. december dannede Gludsted hundeskov rammen om årets mest festlige begivenhed for golden retrievere og deres ejere: Guldbassernes Juletræsfest. Arrangementet, der er organiseret af Guldbasseklubben, tiltrak både lokale og langvejsfarende deltagere, som sammen fejrede anden søndag i advent med smil, logrende haler og masser af julestemning.
En tradition fyldt med varme og fællesskab
Bag juletræsfesten står Brigitte Malou Christensen, som har været drivkraften bag Guldbasseklubbens arrangementer gennem de sidste tre år. Brigitte startede klubben efter at have savnet lignende aktiviteter i Jylland.
– Det hele begyndte, fordi jeg savnede en legekammerat til min hund Maggie, når jeg gik alene i hundeskoven. Men jeg opdagede hurtigt, at der var stor glæde ved at mødes med andre hunde og ejere, og at golden retrievere er enormt gode sammen i flok. Så jeg slog et træf op, og det dukkede folk heldigvis op til. Siden har det bare vokset, fortalte Brigitte, der i dag er ejer af tre generationer af golden retrievere.
Gæster fra nær og fjern
Hele 56 golden retrievere og er par venner var mødt op sammen med deres mennesker, og arrangementet tiltrak deltagere fra hele landet, heriblandt Lisa Baadsgaard, der havde kørt hele vejen fra Lolland.
– Vi tager herover, så ofte det overhovedet kan lade sig gøre. Det her fællesskab er noget helt særligt. Både hundene og vi mennesker får så meget ud af det, forklarede Lisa, der har deltaget omkring 12 gange sammen med sin otteårige hund, Carlo.
Mogens Andersen fra København var enig. Han har deltaget i ”guldbassetræf” hele 25 gange og fremhæver den varme og imødekommende atmosfære.
– Herovre taler folk virkelig sammen og hjælper hinanden. Det gør hele forskellen, sagde han.
Leg, udklædning og æbleskiver
Dagen bød på flere aktiviteter, der både udfordrede og underholdt de mange hunde og deres ejere. Dagen startede med en fælles gå- og løbetur igennem hundeskoven, så hundene kunne få brændt noget krudt af. Der var naturligvis tid til både at snakke og lege i det spændende terræn.
En af dagens mest iøjnefaldende deltagere var Anja Kristensen, der var klædt ud som julekone.
– Det startede sidste år som en joke, men nu er det blevet en tradition. Jeg elsker at være med og mærke den glæde, det bringer både hundene og os mennesker, fortalte hun med et smil.
Efter legen gik alle tilbage til indgangen, hvor der både blev danset om juletræ og delt julegaver ud til to- og firbenede. Traditionen tro var der æbleskiver til menneskerne, mens hundene hyggede med mere leg og godbidder.
Fællesskab hele året rundt
Selvom juletræsfesten er et af årets højdepunkter, arrangerer Guldbasseklubben træf året rundt. Fra sommerfester til Halloween-arrangementer – fælles for dem alle er ønsket om at skabe et sted, hvor golden retrievere og deres ejere kan mødes, lege og dele erfaringer.
Brigitte understregede betydningen af fællesskabet:
– Det handler ikke kun om hundene. Vi mennesker hjælper hinanden med glæder og sorger, fordi vi forstår hinanden. Det er det, der gør det hele værd.
En dag med trætte, men glade hunde
Efter et par timers leg og socialt samvær gik turen hjem for de mange deltagere. For hundene betød det afslapning og restitution efter en begivenhedsrig dag.
– Carlo ligger altid på bagsædet og småsover hele vejen hjem til Lolland, fortalte Lisa Baadsgaard og tilføjede: – Han er træt, men på den gode måde.
For arrangøren Brigitte er der heller ingen tvivl om, at det er indsatsen værd.
– Det er fantastisk at se så mange glade hunde og mennesker. Når vi kommer hjem, slapper hele flokken helt af.
Med en dag fyldt med julehygge, hundeglæde og fællesskab er Guldbassernes Juletræsfest endnu engang blevet en succes og en tradition, som mange ser frem til at fortsætte i årene, der kommer.
Se flere billeder i galleriet her under:
Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Kløe, hudproblemer og mavegener kan skyldes allergi. Hunde kan udvikle både inhalationsallergi og foderintolerance, og nogle har endda begge dele. Det kræver en grundig udredning at finde den rette behandling.
Året er endelig ved at være slut, og det skal som vanligt fejres med sang, dans – og fyrværkeri i store mængder. For hunde og katte er dagen dog ikke sjov. Dyrlæge giver fem råd til at hjælpe dyr gennem nytåret
Mandag aften meldte DKK ud, at norske hunde ikke kan deltage i den kommende weekends udstilling i Ballerup. Derudover er der taget forholdsregler for at forhindre eventuel smitte
Hunde er vores absolutte favorit kæledyr og overhaler den tidligere favorit katten, viser ny undersøgelse.
En ny undersøgelse viser, at hundeejere ikke går lige så meget med deres hunde i de kolde vintermåneder, som de gør, når vejret er varmere. Den manglende motion kan ses på hundenes vægt
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører
En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fra den 1. oktober ophæves snorepligten på de danske strande, og mange hundeejere glæder sig til frie poter i sandet
Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt