Hele 25 år med agility, lydighed, masser af hundesjov og godt kammeratskab fejres d. 19-05-12 kl. 09.00 til 15.00 på Viborgvej 77, Silkeborg. Alle er velkomne både med og uden hund. Dagen vil være fyldt med sjove og spændende aktiviteter. Der er mulighed for at prøve kræfter med både agility og rally-lydighed i vores workshops, samt for at se medlemmerne give opvisning. Dagens program Kl. 9.00: Pladsen åbner – besøg standene og få en hundesnak Kl. 9.30 – 10.15: Workshoprunde 1 Kl. 10.30 – 11.15: Workshoprunde 2 Kl. 11.30 – 12.15: Opvisning i agility og rally Mulighed for at købe lidt frokost Kl. 12.30 – 13.15: Workshoprunde 3 Kl. 13.30 – 14.15: Opvisning i agility og rally Kl. 15.00: Pladsen lukker Workshop: Rallylydighed Rally lydighed er en forholdsvis ny hundesport, hvor det gode samarbejde mellem hund og ejer vægtes højt, og hvor en logrende hundehale er et plus. Prøv kræfter med lydighed på en sjov og anderledes må-de. Workshop: Agility Har du altid synes, at agility så sjovt ud, så kom og prøv om det er noget for dig og din hund. Kan din hund løbe gennem tunneller, springe og balancere? Om Dansk Agility Forening Silkeborg Foreningen blev dannet d. 19. februar 1987 og introducerede som en af de første foreninger i Danmark agility. Foreningens aktiviteter strækker sig fra hvalpe-motivation til rally-lydighed og selvfølgeligt agility. Foreningens medlemmer deltager også i en del konkurrencer og stævner. Klubben er i øjeblikket den glade ejer af to vandrepokaler vundet i DGI-regi samt en vundet i DAF-cuppen. Se mere via linket under billedet til højre
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.