Hele 25 år med agility, lydighed, masser af hundesjov og godt kammeratskab fejres d. 19-05-12 kl. 09.00 til 15.00 på Viborgvej 77, Silkeborg. Alle er velkomne både med og uden hund. Dagen vil være fyldt med sjove og spændende aktiviteter. Der er mulighed for at prøve kræfter med både agility og rally-lydighed i vores workshops, samt for at se medlemmerne give opvisning. Dagens program Kl. 9.00: Pladsen åbner – besøg standene og få en hundesnak Kl. 9.30 – 10.15: Workshoprunde 1 Kl. 10.30 – 11.15: Workshoprunde 2 Kl. 11.30 – 12.15: Opvisning i agility og rally Mulighed for at købe lidt frokost Kl. 12.30 – 13.15: Workshoprunde 3 Kl. 13.30 – 14.15: Opvisning i agility og rally Kl. 15.00: Pladsen lukker Workshop: Rallylydighed Rally lydighed er en forholdsvis ny hundesport, hvor det gode samarbejde mellem hund og ejer vægtes højt, og hvor en logrende hundehale er et plus. Prøv kræfter med lydighed på en sjov og anderledes må-de. Workshop: Agility Har du altid synes, at agility så sjovt ud, så kom og prøv om det er noget for dig og din hund. Kan din hund løbe gennem tunneller, springe og balancere? Om Dansk Agility Forening Silkeborg Foreningen blev dannet d. 19. februar 1987 og introducerede som en af de første foreninger i Danmark agility. Foreningens aktiviteter strækker sig fra hvalpe-motivation til rally-lydighed og selvfølgeligt agility. Foreningens medlemmer deltager også i en del konkurrencer og stævner. Klubben er i øjeblikket den glade ejer af to vandrepokaler vundet i DGI-regi samt en vundet i DAF-cuppen. Se mere via linket under billedet til højre
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse