Vil du give en hånd?

05-03-2011 10:30, af Tine Luther
”En varm seng” i Horsens holder åbent hus for hjemløse og andre i svære økonomiske situationer, der mangler noget til deres hund. 15 frivillige hjælper til på dagen – men et par stykker, der vil hænge plakater op og uddele flyers op til arrangementet, efterlyses.
Copyright Ridehesten.com
Stephanie Egeriis (formand og Stifter af foreningen Hjælp de hjemløseshunde i DK) sammen med en hjemløs mand og hans hund Tessa. (Foto: privat)

Herberget ”En Varm Seng”, Blumersgade 8, 1. sal i Horsens holder åbent hus den 19. marts fra kl. 13.00 til 17.00. Her kan hjemløse og andre i vanskelige økonomiske situationer møde op og få lidt legetøj til hunden, godbidder, foder, et dækken eller et tæppe. Frivillige fra ”Hjælp til de hjemløses hunde i Danmark” og ”En Varm Seng” står klar til at hjælpe med et åbent og ligeværdigt sind. Foreningerne går sammen for at hjælpe de svageste i samfundet – 2 såvel som 4-benede. Hundetræner Heidi Andersen vil være behjælpelig, hvis der er spørgsmål til træning af hundene. I løbet af dagen bydes der på pølser og brød samt varme drikke – så kig forbi til en snak omkring foreningerne. Din hjælp vil blive værdsat Det eneste, der mangles i forbindelse med arrangementet, er et par frivillige, der vil hænge posters op og/eller bruge 2-3 timer lørdag d. 19. marts på at dele flyers ud på strøget i Horsens. Vil du hjælpe, kan du kontakte Allan Larsen Herberget ”En Varm Seng” Blumersgade 8, 1. sal Horsens Tlf. 52 92 50 34 mail asl8700@hotmail.com Læs mere om foreningerne på www.Hjemløseshunde.dk og www.sletogret.dk/akut (du kan bruge de to links under billedet)

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.

5 nemme idéer til mental aktivering

Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.