Cirka 10 kilometer nord for Vilhelmsborg blev forruden på bilen beskudt af regndråber. Først spredte skudsalver men snart var det svært at finde pauser mellem regndråberne.
På vej ind mod Vilhelmsborg blev vi mødt af nogle unge mennesker i passende regnvejrspåklædning, som kom hen til bilen og bad os om at rulle vinduet ned. I den slags situationer plejer man at blive mødt af et krav om betaling for parkeringen, men ikke her.
Den unge kvinde som stak hovedet ind i tørvejr i bilen ville bare uddele et program med et kort på, og så pegede hun ellers ud, hvor bilen kunne parkeres. God service.
Da bilen var parkeret og undertegnede i ikke passende regnvejrspåklædning dansede mellem regndråberne til et tørt kontor, kunne jeg ikke lade være med at blive ret så begejstret. Ud gennem mine sammenknebne øjne kunne jeg nemlig se, at der er ret mange specialklubber til Hund i Fokus, og de stod side om side på den inderste del af Axel V Christensens Alle. Godt tænkt. Det giver virkelig en god fornemmelse at blive mødt af Specialklubberne på den måde.
En sidste ting, der lige skal fremhæves, er de store skilte, der viser tilskuere og besøgende i den rigtige retning. Det er måske ikke raketvidenskab, men det er en virkelig god service.
Nu venter vi bare på, regnen stopper.
Børn, der elsker hunde og hunde der elsker børn er dejligt. Og de to ting kan man opleve på Hund i Fokus netop nu
Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere
Der er godt gang i aktiviteterne på Vilhelmsborg. Det hele er pakket ind i god stemning og overskud
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet