Cirka 10 kilometer nord for Vilhelmsborg blev forruden på bilen beskudt af regndråber. Først spredte skudsalver men snart var det svært at finde pauser mellem regndråberne.
På vej ind mod Vilhelmsborg blev vi mødt af nogle unge mennesker i passende regnvejrspåklædning, som kom hen til bilen og bad os om at rulle vinduet ned. I den slags situationer plejer man at blive mødt af et krav om betaling for parkeringen, men ikke her.
Den unge kvinde som stak hovedet ind i tørvejr i bilen ville bare uddele et program med et kort på, og så pegede hun ellers ud, hvor bilen kunne parkeres. God service.
Da bilen var parkeret og undertegnede i ikke passende regnvejrspåklædning dansede mellem regndråberne til et tørt kontor, kunne jeg ikke lade være med at blive ret så begejstret. Ud gennem mine sammenknebne øjne kunne jeg nemlig se, at der er ret mange specialklubber til Hund i Fokus, og de stod side om side på den inderste del af Axel V Christensens Alle. Godt tænkt. Det giver virkelig en god fornemmelse at blive mødt af Specialklubberne på den måde.
En sidste ting, der lige skal fremhæves, er de store skilte, der viser tilskuere og besøgende i den rigtige retning. Det er måske ikke raketvidenskab, men det er en virkelig god service.
Nu venter vi bare på, regnen stopper.
Børn, der elsker hunde og hunde der elsker børn er dejligt. Og de to ting kan man opleve på Hund i Fokus netop nu
Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere
Der er godt gang i aktiviteterne på Vilhelmsborg. Det hele er pakket ind i god stemning og overskud
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse