Frederik startede med teori, hvor han også fortalte lidt om sig selv og hvorfor han har valgt et liv med hunde. Derefter fortalte han om udstilling, og om hvad der gør en dygtig handler. En dygtig handler er opmærksom på, hvad en dommer ser efter, sørger for racetypisk fremvisning, har racekendskab, passende påklædning og udstråling.
Da vi havde fået en god snak om teori, tog vi vores hunde frem. Vi gik en runde alle sammen inde i ringen, som havde samme mål som en udstillingsring. Vi var fem handlere med hver vores hund, to med langhåret dværg gravhund, en med cain terrier, en med dværgpuddel og en med bichon havanais
Vi skulle dernæst alle sammen have hunden på bordet, hvor Frederik gik dem igennem fuldstændig som en hundeudstilling, vi gik en trekant, så vores dommer kunne se for og bagbens bevægelser, samt fra siden. Dernæst skulle vores hund gå en runde og stille op foran dommeren, og han gav os vores kritik.
Da vi alle sammen havde været på bordet og fået vores kritik, gik vi to runder rundt som om det var i store ring, vi blev placeret 1-5. BIS 1 blev min Valde.
Nu tog Frederik os alle ind i ringen igen, bad os om at fortælle fordele og ulemper og hvad vi synes at have problemer med i ringen, vi kom en efter en i ringen hvor der blev brugt meget god tid, og Frederik tog hver eneste hund og prøvede at handle som han nu ville have gjort, hvis det var ham, der skulle handle den.
Jeg fik at vide af de forskellige handlere, at dette var de meget glade for. Vi afsluttede med, at vi kunne stille Frederik nogle spørgsmål.
Vi skal holde et kursus som hedder Advanced Handling Vol. 1 hvor vi lærer mere som handler. Vi kunne snildt været mange flere denne dag. Dog synes jeg, at hver person skulle have noget ud af dette.
Mange tak til Frederik. Tak til Mikkel Jensen for de fine billeder, tak til Bjarne for god opvartning.
Den 10. maj 2025 skrev gravhunden Afrodite og hendes ejer, Heidi, historie, da Afrodite som 12-årig kunne kalde sig rallychampion. En bedrift, der vidner om stædighed, tålmodighed og et helt særligt bånd mellem hund og ejer
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Lørdagens BIG gik til ruhåret standard gravhund, Hodja's Darwin.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.