Frederik startede med teori, hvor han også fortalte lidt om sig selv og hvorfor han har valgt et liv med hunde. Derefter fortalte han om udstilling, og om hvad der gør en dygtig handler. En dygtig handler er opmærksom på, hvad en dommer ser efter, sørger for racetypisk fremvisning, har racekendskab, passende påklædning og udstråling.
Da vi havde fået en god snak om teori, tog vi vores hunde frem. Vi gik en runde alle sammen inde i ringen, som havde samme mål som en udstillingsring. Vi var fem handlere med hver vores hund, to med langhåret dværg gravhund, en med cain terrier, en med dværgpuddel og en med bichon havanais
Vi skulle dernæst alle sammen have hunden på bordet, hvor Frederik gik dem igennem fuldstændig som en hundeudstilling, vi gik en trekant, så vores dommer kunne se for og bagbens bevægelser, samt fra siden. Dernæst skulle vores hund gå en runde og stille op foran dommeren, og han gav os vores kritik.
Da vi alle sammen havde været på bordet og fået vores kritik, gik vi to runder rundt som om det var i store ring, vi blev placeret 1-5. BIS 1 blev min Valde.
Nu tog Frederik os alle ind i ringen igen, bad os om at fortælle fordele og ulemper og hvad vi synes at have problemer med i ringen, vi kom en efter en i ringen hvor der blev brugt meget god tid, og Frederik tog hver eneste hund og prøvede at handle som han nu ville have gjort, hvis det var ham, der skulle handle den.
Jeg fik at vide af de forskellige handlere, at dette var de meget glade for. Vi afsluttede med, at vi kunne stille Frederik nogle spørgsmål.
Vi skal holde et kursus som hedder Advanced Handling Vol. 1 hvor vi lærer mere som handler. Vi kunne snildt været mange flere denne dag. Dog synes jeg, at hver person skulle have noget ud af dette.
Mange tak til Frederik. Tak til Mikkel Jensen for de fine billeder, tak til Bjarne for god opvartning.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Lørdagens BIG gik til ruhåret standard gravhund, Hodja's Darwin.
På Hund i Fokus kan man blandt andet prøve Lure Coursing. Det gjorde den ruhårede gravhund, Ditlev
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Gå ikke glip af en tempofyldt hundeoplevelse på årets måske mest farverige arrangement: Store Hestedag. Ud over heste i alle afskygninger byder eventet også på en serie spændende hundeaktiviteter – og blandt de mest populære er frisbee-disciplinen!
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Når Dansk Kennel Klub den 2. september slår dørene op til årets Hundevelfærdskonference, bliver det med et stærkt hold af oplægsholdere. En af dem er Mikael Tranholm, dyrlæge og ph.d., som siden januar 2024 har været en del af DKK’s veterinære team
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet