Tusinder af dyr kæmper lige nu for at overleve i Filippinerne

14-11-2013 13:57, af Tine Luther
WSPA er - side om side med humanitære organisationer - til stede i Filippinerne for at hjælpe så mange nødstedte dyr som muligt.
Copyright Ridehesten.com

Som du sikkert har læst eller hørt, har en voldsom tyfon netop ramt Filippinerne. Tyfonen Haiyan er en af de kraftigste, der nogensinde har ramt et land. Huse, veje og hele byer er fuldstændig ødelagt, og mange mennesker har mistet livet. Du har måske set, at katastrofen også er gået ud over dyr. Mange er desværre allerede døde, men for mange af de overlevende er situationen nu alvorlig. Kæledyr og landbrugsdyr er overladt til sig selv - de kan være sultne, tørstige og bange, have skader eller være klemt fast under væltede bygninger. Du kan hjælpe dyrene i sikkerhed WSPA er - side om side med humanitære organisationer - til stede i Filippinerne for at hjælpe så mange nødstedte dyr som muligt. De har hårdt brug for mad, vand, medicin og dyrlægehjælp. Og de har brug for os nu. Du kan støtte hjælpearbejdet med et beløb nu – se mere via linket under billedet til højre. Du kan også hjælpe ved at samle penge ind selv – se mere via linket under billedet til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Advarsel til hundeejere: Farlig larve spreder sig i Danmark

05-02-2025 09:03, af Cecilie Friis Amstrup

Egeprocessionslarven er en voksende trussel for hunde i Danmark, advarer Agria Dyreforsikrings chefdyrlæge.

Fredericia: Årets første BIS-vinder blev engelsk springer spaniel

09-02-2025 18:30, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fredericia: Simone vinder årets første juniorhandlingkonkurrence

08-02-2025 16:22, af Cecilie Friis Amstrup

Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.

Frederica: Årets første udstilling er skudt i gang!

08-02-2025 10:27, af Cecilie Friis Amstrup

Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.

Fredericia: Amalie løber med sejren blandt juniorhandlerne

09-02-2025 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet