Store Hestedag i Roskilde – også for hunde

01-09-2016 15:57, af Kasper Larsson
Det lyder ikke umiddelbart som noget, der har med hunde at gøre. Men tag endelig ikke fejl – menneskets bedste ven er også inviteret til Store Hestedag
Copyright Ridehesten.com
Store Hestedag byder på et væld af spændende arrangementer - også for menneskets bedste ven (Foto: Flickr)

Det bliver med besøg fra hunde i alle afskygninger, at Store Hestedag for 13. år i træk løber af stablen den 3.-4. september. Det store hestearrangement samarbejder nemlig med DKK og deres specialklubber – men hunde uden stamtavle er også mere end velkomne til at tage del i det spækkede program. I år regner arrangørerne med, at over 500 hunde i alle former og farver indfinder sig på dyrskuepladsen i Roskilde. Shows, træning, udstilling og meget mere Til Store Hestedag males der med den brede pensel, når historierne om vores firbenede venner skal fortælles. Oplev heste i dressur, military og meget mere, når der konkurreres om titlen som Dagens Hest. Men Store Hestedag går også i hundene. Der vil være hundeaktiviteter for enhver smag, blandt andet udstillinger og konkurrencer, hvor dygtige hunde og fører viser imponerende samarbejde. Få gode tips og tricks i de forskellige clinics og værksteder, hvor der afholdes workshops om alt fra træningsmetoder til bagning af lækre hundekiks. Store Hestedag byder på meget, meget mere. Du kan finde det samlede program og selv planlægge din dag ud fra interesse på storehestedag.dk. Der er flere end 130 programpunkter at vælge imellem. Halvdelen af dem omhandler hunde. Hunden til Hestedag Har du selv hund, så er du mere end velkommen til at tage den med på Store Hestedag. Der vil være et væld af aktiviteter, som I kan deltage i. Du kan for eksempel prøve at deltage i en hundebedømmelse, hvor autoriserede DKK-dommere bedømmer alle hunde, uanset race (eller mangel på samme). De interesserede kan også opleve brugshunde og deres fantastiske evner på nærmeste hold. Både Dansk Brugshundeklub, Roskilde politihunde forening og schweisshundeførere vil blære sig med deres talent. Hunden Novo, Danmarks første (og eneste) certificerede rovdyrs besigtigelseshund og føreren Johnny Bastian vil også give en opvisning. Hundeentusiaster kan derudover opleve DM i agility, konkurrencer i rally lydighed og shows, udstillinger og meget andet i et overflødighedshorn af spændende og sjove oplevelser. /Pressemeddelelse

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme. 

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Søndagens billeder er endelig online

20-08-2025 16:20, af Karina Green

Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder

Ny undersøgelse: Mange hundeejere tager ikke truslen fra flåter alvorligt

21-03-2025 08:06, af Cecilie Friis Amstrup

Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter