Ved demonstrationen den forgangne weekend gik et par hundrede mennesker i demonstrationen fra Polititorvet til Christiansborg Slotsplads, ledsaget af to motorcykelbetjente. Undervejs rungede slagordet ”1, 2, 3, 4, 5, 6 – lov om stop for dyresex!”. På slotspladsen talte bl.a. formanden for Dyrenes Venner Peter Mollerup og krævede, at politikerne vågner op og vedtager et forbud, som man har gjort i Norge og Sverige. Også dyrlæge Lene Kattrup, som sidder i dyreetisk råd, holdt også tale, hvor hun fortalte om skaderne på dyrene, og om hvor vigtig det er at få et forbud. Hun har skrevet mange artikler om zoofili og er også en af de store forkæmpere i denne sag. Ny demonstration og underskriftindsamling Arrangørerne planlægger endnu en demonstration i maj næste år, ligesom der arbejdes på at skaffe flere beviser på, at zoofili skader dyrene, så sagen står stærkere, når de forventede 20.000 underskrifter afleveres til minister Mette Gjerskov. Der blev samlet underskrifter ind i forbindelse med demonstrationen, og du kan selv skrive under via linket under billedet til højre. DKK er også imod dyresex Dansk Kennel Klub er grundlæggende af den opfattelse, at sodomi (zoofili eller bestialisme) ikke er i orden, fordi der er tale om relationer, hvor den ene part ikke kan ”sige fra”. Se hvad kennelklubben tidligere har skrevet om emnet via links under billedet til højre.
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.