Stop dyresex

07-09-2012 14:02, af Tine Luther
Sidste weekend blev der afholdt demonstration imod zoofili – og der er igangsat en underskriftindsamling med henblik på at få ulovliggjort sex med dyr. Der er link til underskriftindsamlingen i denne nyhed.
Copyright Ridehesten.com
Nogle hundrede mennesker demonstrerede sidste weekend imod dyresex, og der er igangsat en stor underskriftindsamlig. (Foto: Karoline Lundstrøm)

Ved demonstrationen den forgangne weekend gik et par hundrede mennesker i demonstrationen fra Polititorvet til Christiansborg Slotsplads, ledsaget af to motorcykelbetjente. Undervejs rungede slagordet ”1, 2, 3, 4, 5, 6 – lov om stop for dyresex!”. På slotspladsen talte bl.a. formanden for Dyrenes Venner Peter Mollerup og krævede, at politikerne vågner op og vedtager et forbud, som man har gjort i Norge og Sverige. Også dyrlæge Lene Kattrup, som sidder i dyreetisk råd, holdt også tale, hvor hun fortalte om skaderne på dyrene, og om hvor vigtig det er at få et forbud. Hun har skrevet mange artikler om zoofili og er også en af de store forkæmpere i denne sag. Ny demonstration og underskriftindsamling Arrangørerne planlægger endnu en demonstration i maj næste år, ligesom der arbejdes på at skaffe flere beviser på, at zoofili skader dyrene, så sagen står stærkere, når de forventede 20.000 underskrifter afleveres til minister Mette Gjerskov. Der blev samlet underskrifter ind i forbindelse med demonstrationen, og du kan selv skrive under via linket under billedet til højre. DKK er også imod dyresex Dansk Kennel Klub er grundlæggende af den opfattelse, at sodomi (zoofili eller bestialisme) ikke er i orden, fordi der er tale om relationer, hvor den ene part ikke kan ”sige fra”. Se hvad kennelklubben tidligere har skrevet om emnet via links under billedet til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.