Stop dyresex

07-09-2012 14:02, af Tine Luther
Sidste weekend blev der afholdt demonstration imod zoofili – og der er igangsat en underskriftindsamling med henblik på at få ulovliggjort sex med dyr. Der er link til underskriftindsamlingen i denne nyhed.
Copyright Ridehesten.com
Nogle hundrede mennesker demonstrerede sidste weekend imod dyresex, og der er igangsat en stor underskriftindsamlig. (Foto: Karoline Lundstrøm)

Ved demonstrationen den forgangne weekend gik et par hundrede mennesker i demonstrationen fra Polititorvet til Christiansborg Slotsplads, ledsaget af to motorcykelbetjente. Undervejs rungede slagordet ”1, 2, 3, 4, 5, 6 – lov om stop for dyresex!”. På slotspladsen talte bl.a. formanden for Dyrenes Venner Peter Mollerup og krævede, at politikerne vågner op og vedtager et forbud, som man har gjort i Norge og Sverige. Også dyrlæge Lene Kattrup, som sidder i dyreetisk råd, holdt også tale, hvor hun fortalte om skaderne på dyrene, og om hvor vigtig det er at få et forbud. Hun har skrevet mange artikler om zoofili og er også en af de store forkæmpere i denne sag. Ny demonstration og underskriftindsamling Arrangørerne planlægger endnu en demonstration i maj næste år, ligesom der arbejdes på at skaffe flere beviser på, at zoofili skader dyrene, så sagen står stærkere, når de forventede 20.000 underskrifter afleveres til minister Mette Gjerskov. Der blev samlet underskrifter ind i forbindelse med demonstrationen, og du kan selv skrive under via linket under billedet til højre. DKK er også imod dyresex Dansk Kennel Klub er grundlæggende af den opfattelse, at sodomi (zoofili eller bestialisme) ikke er i orden, fordi der er tale om relationer, hvor den ene part ikke kan ”sige fra”. Se hvad kennelklubben tidligere har skrevet om emnet via links under billedet til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Hundevelfærdskonference 2025: Sammen for hundenes bedste

02-09-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

To af Danmarks førende eksperter i hundevelfærd taler på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 13:00, af Karina Green Damsgaard

Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Mikael Tranholm på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 19:00, af Karina Green Damsgaard

Når Dansk Kennel Klub den 2. september slår dørene op til årets Hundevelfærdskonference, bliver det med et stærkt hold af oplægsholdere. En af dem er Mikael Tranholm, dyrlæge og ph.d., som siden januar 2024 har været en del af DKK’s veterinære team

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt