Dansk Kennel Klub har fornøjelsen af at indbyde til et spændende foredrag med hundefører René Ørnfeldt fra Københavns Politi. Foredraget er åbent for alle interesserede. Under foredraget vil René Ørnfeldt fortælle om 19 års arbejde i den absolutte front af Københavns Politi. Han vil fortælle om sager fra virkelighedens verden, hvad man forlanger af en god politihund, samt om udvælgelse og træning af politihunde. I gang med sin 3. politihund René Ørnfeldts tidligere to tjenestehunde har begge været placeret i gruppe 1. Gruppe 1 hunde er de hunde politiet bruger i de alvorligste sager, herunder drab, voldtægter og alvorlige voldsforbrydelser. Han er pt. i gang med at træne sin tredje tjenestehund op og fungerer herudover som instruktør for de øvrige hundeførere. Endvidere arrangerer han kursus for såvel nye ukårede hunde som for kommende gruppe 1 hunde. René Ørnfeldt og hans tjenestehunde er et godt eksempel på, hvor godt samarbejdet kan blive, når motivation er drivkraften. René Ørnfeldt er bogaktuel med bogen "Hundefører – Politimand af hjertet". Tid og Sted Torsdag den 25. august kl. 18.30-21.30. Dansk Kennel Klub, Parkvej 1, Solrød Strand. Tilmelding via linket under billedet til højre VÆLG "ÅBNE KURSER"
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet