Søvn styrker indlæringen hos mennesker fordi den hjælper med at få lagret nye minder i hjernen – vi husker altså ting lidt bedre efter at vi har sovet. Nye resultater fra en europæisk forskergrupper peger på, at det samme måske gælder for vores hunde.
Forskerne har undersøgt hundes evne til at huske nye kommandoer. Deres resultater tyder på at søvn, efter at hunde har lært noget nyt, forbedrer deres indlæring på den lange bane. Forskerne opdelte et hold hunde i to grupper. Den første gruppe hunde lærte en ny kommando, fik så fri og trænede ikke mere inden de faldt i søvn. En anden gruppe trænede den samme kommando, men fik en ekstra øvelse bagefter, inden de fik lov til at sove. Forskerne så at den første gruppe huskede øvelsen bedre, da de blev testet igen en uge senere, end gruppe nummer to. Deres konklusion var, at alt tyder på, at søvnen hos hunde, ligesom hos mennesker, fremmer lagring af nye minder, så de huskes bedre på længere sigt.
Lærer man sin hund for mange nye ting på én dag, kan det være at man hæmmer dens indlæring. Lader man den derimod sove i stedet for, kan det måske fremme effekten af træningen. Skal din hund lære noget nyt og svært, tyder forskernes resultater altså på, at det kan være en fordel at tænke søvnen ind i træningsprogrammet.
Kilde: Kis, A. et al. The interrelated effect of sleep and learning in dogs (Canis familiaris); an EEG and behavioural study. Sci. Rep. 7, 41873; doi: 10.1038/srep41873 (2017).
/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge og underviser på veterinærsygeplejerskeuddannelsen
For mange børn står et kæledyr øverst på ønskesedlen. De græder sig i søvn og plager efter alt fra en hamster til hund eller hest. Det, at vokse op i en familie med dyr, kan være en berigende oplevelse for børn, som lærer at omgås andre levende væsener med respekt, omsorg og ansvarlighed, men som forældre skal man have samme store ønske om et nyt familiemedlem, for klichéen holder skam endnu: Kæledyr er stadig den voksnes ansvar.
Nogle gange ser det nuttet ud, andre gange bliver man nærmest helt forskrækket, når ens hund spræller i søvne. Men hvad drømmer hunde egentlig om
At dele seng med en hund, kan være mindre forstyrrende og mere tryghedsskabende, end at dele seng med et andet menneske – det viser et nyt studie fra USA
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.