DITTE NIELSEN: Efter at have læst artiklen om store og små hunde, der bor sammen, i HUNDEN vil jeg gerne dele vores erfaringer. Da vores retriever var godt 5 år, besluttede vi, at han skulle have en 'lillesøster' i form af en dansk/svensk gårdhund. Jeg har altid haft retrievere, men min kæreste er vokset op med småhundeblandinger og ville gerne have sådan en størrelse igen. Valget faldt på Bertha og efter en lille forskrækkelse fra begge hundes side, da de først blev introduceret, har de været uadskillelige, som billedet også viser. De leger godt sammen, og Bossi (retriever) har altid været meget forsigtig med ikke at skade Bertha. Til tider har han, efter vores mening, været lige lovlig flink. Bertha er i hvert fald sluppet af sted med lidt af hvert. Hvis hun f.eks. tager bidebenet, tør Bossi ikke tage det tilbage. Helt fra Bertha var lille har hun brugt Bossi som varmepud, ved ganske enkelt at sætte/ligge sig på ham. Resultatet af denne sammenføring har kun været positiv, og vi har to glade og meget sociale hunde. Eller det vil sige: Nu har vi tre. Bossi er ved at være en ældre herre og tanken om, at Bertha pludselig skulle være alene var ikke en mulighed, så vi har nu fået endnu en retriever, som hun forhåbentlig med tiden kan bruge som varmepude. Vores nye hvalp, Freja, er blevet godt modtaget i flokken. Bossi opdrager hende, og Bertha leger med hende. Som sagt har vi kun gode erfaringer med at holde stor og lille hund sammen.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse