DITTE NIELSEN: Efter at have læst artiklen om store og små hunde, der bor sammen, i HUNDEN vil jeg gerne dele vores erfaringer. Da vores retriever var godt 5 år, besluttede vi, at han skulle have en 'lillesøster' i form af en dansk/svensk gårdhund. Jeg har altid haft retrievere, men min kæreste er vokset op med småhundeblandinger og ville gerne have sådan en størrelse igen. Valget faldt på Bertha og efter en lille forskrækkelse fra begge hundes side, da de først blev introduceret, har de været uadskillelige, som billedet også viser. De leger godt sammen, og Bossi (retriever) har altid været meget forsigtig med ikke at skade Bertha. Til tider har han, efter vores mening, været lige lovlig flink. Bertha er i hvert fald sluppet af sted med lidt af hvert. Hvis hun f.eks. tager bidebenet, tør Bossi ikke tage det tilbage. Helt fra Bertha var lille har hun brugt Bossi som varmepud, ved ganske enkelt at sætte/ligge sig på ham. Resultatet af denne sammenføring har kun været positiv, og vi har to glade og meget sociale hunde. Eller det vil sige: Nu har vi tre. Bossi er ved at være en ældre herre og tanken om, at Bertha pludselig skulle være alene var ikke en mulighed, så vi har nu fået endnu en retriever, som hun forhåbentlig med tiden kan bruge som varmepude. Vores nye hvalp, Freja, er blevet godt modtaget i flokken. Bossi opdrager hende, og Bertha leger med hende. Som sagt har vi kun gode erfaringer med at holde stor og lille hund sammen.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?