Alt for mange hunde strejfer rundt og er til gene for omgivelserne. Det ønsker Aalborg Kommune at sætte en stopper for. Kommunen på vej med et forslag til politikerne om at hunde fremover altid skal være i snor på offentlige gader, veje og pladser. Hvis forslaget bliver vedtaget, bliver kontrollen ligeledes øget. Det betyder, at de kommunale ansatte ved Aalborg Kommune skal lave aktiv kontrol over for hundeejere, der ikke har styr på deres hund. De vil blive kontaktet og skal udlevere oplysningerne på forlangende til rapport. Bliver der problemer i forløbet, har kommunen mulighed for at få hjælp fra Nordjyllands Politi. Hvis forløbet ender i en bøde, tager politiet over, men kommunens folk kan dog blive indkaldt som vidner, hvis sagen udvikler sig til en retssag. Naturvejleder Esben Buch fra Aalborg Kommune udtaler til nordjyske.dk, at de hvert år får henvendelser fra borgere, der ønsker, at der bliver gjort noget ved problemet med de omstrejfende hunde. Klager kommer blandt andet efter, at hunde har skambidt eller dræbt andre hunde. Dog påpeger Esben Buch, at de løse hunde efterlader deres afføring alle mulige steder, ligesom de skræmmer borgerne, der opholder sig i det fri. Der er ligefrem set eksempler på, at de løse hunde spiser børnenes madpakker, når skolebørnene ved infohuset i Østerådalen spiser madpakke. Park & Natur laver i 2011 en større hundekampagne, der både skal oplyse regler og give praktiske råd til hundeejerne. Kilde: nordjyske.dk
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.